Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak na prawdę nie lubisz swojej pracy? A z drugiej strony, które rzeczy sprawiają, że chętniej podejmujesz zawodową aktywność? Na podstawie raportu OECD jesteśmy w stanie wskazać trzy czynniki, na podstawie których oceniamy jakość zatrudnienia.

Co zatem sprawia, że jedna praca jest lepsza od innej i wykonując ją czujemy się dowartościowani i szczęśliwi?

Po pierwsze: zarobki

OECD: Równość wynagrodzeń / Inne

To jeden z głównych warunków, który wpływa na pozytywne postrzeganie naszej pracy. Brak nierówności wynagrodzeń, ogólna wysoka średnia krajowa stawia takie kraje jak Holandię, Luksemburg oraz Szwajcarię na czele stawki jeśli chodzi o sprawiedliwe wynagradzanie pracowników.

Po drugie: stabilność zatrudnienia

Poczucie finansowego bezpieczeństwa oraz stabilność zatrudnienia elementy, które pragnie osiągnąć większość osób aktywnych na rynku pracy. Wysokie ryzyko utraty pracy sprawia, że niemożliwe jest planowanie naszego osobistego rozwoju, jak wymagających czasu oraz pieniędzy inwestycji takich jak np. zakup mieszkania.

OECD: Stabilność zatrudnienia / Inne

W Polsce ryzyko utraty pracy jest relatywnie duże (pomimo niskiego bezrobocia), co stawia na 7 miejscu w rankingu niestabilności rynku pracy. Prym w tej niechlubnej klasyfikacji wiedzie Grecja oraz Hiszpania. Najbezpieczniejszy rynek pracy posiada Islandia, gdzie istnieje niskie ryzyko utraty pracy, przy bardzo wysokich świadczeniach dla bezrobotnych oraz skoordynowanych działaniach aktywizacyjnych.

Po trzecie: atmosfera w pracy

OECD: Stres w pracy / Inne

Wsparcie pracodawcy oraz panująca atmosfera w firmie to czynniki równie ważne, jak wynagrodzenie oraz stabilność zatrudnienia. Pozytywne relacje z szefem i współpracownikami przekładają się bowiem na efekty naszej pracy oraz osiąganą satysfakcję. Jak wynika w badań OECD, najmniej zestresowanymi pracownikami w UE okazują się Finowie oraz Duńczycy. Klasyfikację ponownie zamykają Grecy oraz Hiszpanie.

Źródło: Raport OECD "HOW GOOD IS YOUR JOB? MEASURING AND ASSESSING JOB QUALITY", luty 2016