statystyki

PIP ochroni firmy przed zagranicznymi sankcjami. Częściowo

autor: Urszula Mirowska-Łoskot17.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 17.03.2016, 08:45
Co sprawdzi PIP

Co sprawdzi PIPźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ministerstwo Pracy chce zabezpieczyć podmioty delegujące przed inspekcjami z krajów UE, które mogą nakładać na nie horrendalne kary. Rozwiązania są dobre, ale mogą się okazać niewystarczające.

Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła zwrócić wniosek o ściągnięcie kary pieniężnej, który został nałożony przez zagraniczny organ na polską firmę delegującą pracowników za granicę. Po pierwsze, taka możliwość będzie istniała, gdy nałożona kara będzie niższa niż 350 euro. Po drugie, gdy decyzja w sprawie nałożenia jej będzie sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Tak wynika z najnowszej wersji projektu ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

Eksperci obawiają się, że ten drugi zapis pozostanie martwy i nie będzie dostatecznie chronił interesów firm.

Rzadka klauzula

– Wydaje się, że nowe brzmienie przepisu stanowi wyraz kompromisu w zakresie zgłaszanych uwag merytorycznych do projektu – ocenia Joanna Jasiewicz, adwokat z Kancelarii Gide Loyrette Nouel.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2016-03-17 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Zwracam się o zmianę treści artykułu 151 Kodeksu Pracy . Art. 1515. § 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). Przepis ten w obecnym zapisie powoduje,że Polacy stają się de fakto bezpłatnymi niewolnikami ekonomicznymi . Jest to niedopuszczalne prawem międzynarodowym. Zapewnienia Interpretacyjne Ministerstwa Pracy, że takie sytuacje mogą być wyjątkowe jest w rzeczywistości nieudolną próbą zmiany jego brzmienia. Faktycznie na podstawie tego przepisu dochodzi w Polsce w tym temacie do masowych nadużyć. Stąd też moja propozycja aby w/w przepis był uzupełniony w treści o wyjątkowości zastosowania dyżuru domowego niepłatnego z podaniem przykładów przyczyn prawa użycia np. klęska żywiołowa dla służb ratowniczych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane