Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w lipcu br. wzrosło o 10,4% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 0,1% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach [LIPIEC 2023]

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2% i wyniosło7 485,12 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym pozostało bez zmian i wyniosło 6 513,7 tys. etatów, podano w komunikacie.

Konsensus rynkowy to 11,1% wzrostu r/r w przypadku płac i 0,1% wzrostu r/r w przypadku zatrudnienia.

Skąd ten skok płac? GUS: premie i podwyżki

Wzrost wynagrodzenia w lipcu był związany m.in. z wypłatami premii, nagród oraz z podwyższaniem wynagrodzeń, a także z wypłatami odpraw emerytalnych - podał GUS.

"W lipcu 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się nominalnie w stosunku do czerwca 2023 r. o 2,0 proc. Wzrost ten spowodowany był, m.in. kontynuacją wypłat premii kwartalnych, półrocznych, motywacyjnych, nagród jubileuszowych i okolicznościowych, podwyższeniem wynagrodzeń, a także wypłat odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - podał GUS.

Gdzie płace wzrosły najbardziej?

Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano prawie we wszystkich sekcjach PKD, z czego największy w:

Sekcji Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 51,6 proc.)Sekcji Górnictwo i wydobywanie (o 32,3 proc.).

Rekordowe wynagrodzenia to prawie 15 tys. zł

Najwyższa wartość przeciętnego wynagrodzenia w lipcu 2023 r. wystąpiła w sekcji Górnictwo i wydobywanie (14.933,27 zł), a najniższa w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5.452,25 zł).

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2023 r. wyniosło 7485,12 zł, co oznacza wzrost o 10,4 proc. rdr. (PAP, IBSNews)