statystyki

Ograniczenia w umowach terminowych: Czasowy limit tylko od 22 lutego

27.02.2016, 11:00; Aktualizacja: 27.02.2016, 11:36
Praca

Jak liczyć 33-miesięczny okres zatrudnienia?źródło: ShutterStock

Do maksymalnego okresu zatrudnienia terminowego nie wlicza się okresów pracy sprzed daty wejścia w życie zmian. Wątpliwości dotyczą umów podpisanych po tym dniu.

Przy ważnych zmianach dotyczących zasad zatrudnienia istotne znaczenie mają przepisy przejściowe, czyli regulujące stosowanie nowych rozwiązań do stosunków prawnych, które trwają w momencie wejścia modyfikacji w życie. W zakresie nowych ograniczeń w pracy terminowej najistotniejsze znaczenie ma sposób liczenia 33-miesięcznego limitu zatrudnienia na czas określony. Przepisy przejściowe nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego, jakie zasady obowiązują umowy na czas określony, które trwają w momencie wejścia w życie zmian (22 lutego 2016 r.). Dla takich kontraktów 33-miesięczny limit zatrudnienia należy liczyć od 22 lutego 2016 r. (upłynie więc z końcem 21 listopada 2018 r.). Nie wlicza się do niego okresu zatrudnienia sprzed tej daty (bez względu na jego czas trwania).

Wyjątek od tej zasady jest przewidziany w art. 14 ust. 6 nowelizacji. Zgodnie z nim omówionych reguł nie stosuje się do terminowej umowy zawartej przed wejściem w życie ustawy, jeżeli rozwiązanie takiego kontraktu przypada po upływie 33 miesięcy od 22 lutego 2016 r. Dodatkowym warunkiem jest to, by stosunek pracy podlegał ochronie przed wypowiedzeniem (lub rozwiązaniem) od 22 lutego 2016 r. do zakończenia 33-miesięcznego okresu (liczonego od tej daty). Cel wprowadzenia takiego przepisu jest jasny. Ustawodawca nie chciał, aby umowa terminowa, której nie można wypowiedzieć (ze względu na szczególną ochronę przed zwolnieniem np. ze względu na ciążę i urodzenie dziecka lub działalność związkową) przekształcała się – po zmianie przepisów – w tę na czas nieokreślony. W momencie zawarcia kontraktu (a więc jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji) nie obowiązywał bowiem czasowy limit zatrudnienia terminowego. Pracodawca nie mógł przewidzieć, że ustawodawca go wprowadzi, a skutkiem jego przekroczenia będzie przekształcenie kontraktu terminowego w stały. Jednocześnie firma byłaby pozbawiona możliwości wcześniejszego zakończenia zatrudnienia (a więc uniemożliwienia przekształcenia się umowy) ze względu na przysługującą pracownikowi ochronę.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • pracownicy niewolnicy smieci tego kraju(2016-02-28 00:25) Zgłoś naruszenie 10

    prosze jak ustawodawca dba o dobro pracodawcy, ale ten sam ustawodawca przedluzajac wiek emerytalny mial głęboko w d..... dobro pracownika, pracownicy w latach 80-90 rozpoczynali swoja kariere zawodowa majac zapewnione przez panstwo przejscie na emeryture w wieku 60/65 lat, po 25 latach pracy ustawodawca stwierdzil ze niewolnicy zyja zbyt dlugo wiec trzeba im jeb...ć dodakowych 7 lat pracy... i jakos nie przejmowal sie tym, ze ze to jest dzialanie prawa wstecz, w dodatku prawa niekorzystnego.... oj, tego nie wolno bylo zrobic policjantom czy zlodziejom, ale niewolnikom ktorzy nawet nie maja zwiazkow zawodowych, to jak najbardziej mozna bylo to pieprznac....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane