Pracodawca może odebrać telefon pracownikowi i ograniczyć rozmowy w czasie pracy

autor: Renata Majek09.02.2016, 09:05; Aktualizacja: 09.02.2016, 13:25
Nie ma jednego przepisu regulującego korzystanie z telefonu prywatnego podczas pracy.

Nie ma jednego przepisu regulującego korzystanie z telefonu prywatnego podczas pracy.źródło: ShutterStock

Jestem zatrudniona w odzieżowej korporacji handlowej. Po przyjściu do pracy musimy zdeponować telefony komórkowe we wskazanych przez szefostwo szafkach. Mamy do nich dostęp raz dziennie podczas przerwy. Jeśli jednak pójdę wtedy coś zjeść, nie mam czasu, by odebrać komórkę z depozytu – żali się pani Marlena. – Czy moja firma nie przesadza z tym zakazem? Może się przecież zdarzyć pilny telefon, a ja nie będę mogła go odebrać. Czy takie działania są zgodne z prawem i co my jako pracownicy możemy z tym zrobić – pyta czytelniczka.

Nie ma jednego przepisu regulującego korzystanie z telefonu prywatnego podczas pracy. By uzyskać odpowiedź na ten temat, trzeba zestawić ze sobą szereg różnych wytycznych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • gieralt (2016-02-10 08:46) Zgłoś naruszenie 13

  Pracodawca powinien być w prawie aby nakazać pracownikom zdeponowanie majtek przed rozpoczęciem pracy. Majtki mogą powodować rozpraszanie pracownika wżynającymi się gumkami. W przypadku niektórych pracownic (młodych i ładnych) będzie dodatkowy bonus w postaci ułatwionego dostępu

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2016-02-10 08:03) Zgłoś naruszenie 40

  Brak jest podstaw prawnych do odbierania rzeczy pracownikom. Jeśli pracownik rozmawia przez telefon komórkowy w godz. pracy i zdarza się to np. po raz drugi, czy częściej, to pracodawca (przełożony) może mu zwrócić uwagę, a jeśli będzie się to powtarzać, może wyciągnąć dalsze konsekwencje. Tytuł artykułu wprowadza w błąd, gdyż pracodawca nie może zachowywać się jak feudalny pan, który wszystko może. Zakres obowiązków pracownika i pracodawcy są jasno określone w Kodeksie pracy. Również Kodeks cywilny nie uprawnia do czasowego odbierania pracownikom rzeczy, czy deponowania telefonów.

  Odpowiedz
 • polak(2016-02-09 12:31) Zgłoś naruszenie 120

  Zaraz, zaraz to cofnęliśmy sie w Polsce juz do średniowiecza ? Jednak wolałbym cofnąć się do lat Gierkowskich, t.j złotych lat , rozkwitu i rozbudowy Polski , jej dobrobytu wspaniałych lat, które chyba juz nie wrócą . Zal

  Odpowiedz
 • pracownik(2016-02-09 12:03) Zgłoś naruszenie 1312

  Są pracownicy ,którzy więcej czasu poświęcają na rozmowy telefoniczne niż faktycznie na pracę . W pracy są tylko obecni i wcale nie znaczy ,że wykonują pracę za którą maja płacone .

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2016-02-09 11:29) Zgłoś naruszenie 141

  Do jakich granic posunie się pracodawca? TESTUJE! JUŻ PŁACI NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ NAJCZĘŚCIEJ............bo nie musi więcej. Obawiam się, że postępuje totalne podporządkowanie pracownika pracodawcy. Telefon będzie symbolem. Pytanie retoryczne: czy depozyty telefonów dotyczy szefostwa?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane