statystyki

Pracownicy do zwolenienia: Jak ustalić kryteria?

autor: Leszek Jaworski05.02.2016, 08:14; Aktualizacja: 05.02.2016, 10:29
konflikt, kłótnia, pracodawca, pracownik, praca

W przypadku zwolnień indywidualnych pracodawca nie jest zobowiązany do opracowywania na piśmie kryteriów doboru pracownikówźródło: ShutterStock

Poradnia samorządowa: Czy przy przeniesieniu do urzędu miasta potrzebna jest nowa umowa o pracę? Czy można przenieść na inne stanowisko członka władz związku zawodowego? Jak ustalić kryteria przy doborze pracowników do zwolnienia?


Jeden z pracowników straży zgodził się na przeniesienie do urzędu miasta. Czy trzeba mu wydać nową umowę o pracę?

Nie ma takiej potrzeby. W treści dotychczasowego angażu trzeba zmienić pracodawcę oraz miejsce świadczenia pracy. Dodatkowo modyfikacji mogą ulec inne warunki zatrudnienia, np. nazwa zajmowanego przez pracownika stanowiska, wysokość wynagrodzenia czy zakres obowiązków. Pogląd ten potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2013 r., sygn. akt I PK 27/13.

W orzeczeniu tym SN stwierdził ponadto, że przeniesienie to szczególny instrument prawny, który w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę umożliwia szybką zmianę pracodawcy bez potrzeby rozwiązywania angażu, ale może wywoływać skutki w zakresie warunków pracy i płacy u nowego pracodawcy. Dopuszczalne jest też porozumienie stron (tj. pracownika i nowego pracodawcy) dotyczące zmiany umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę terminową (por. wyrok z SN 15 maja 1997 r., sygn. akt I PKN 80/97, OSNP 1998/7/ 207). W tym przypadku nie dochodzi więc do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem samorządowym zatrudnionym na stanowisku urzędniczym. To w praktyce oznacza, że komendant nie musi mu wydać świadectwa pracy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane