statystyki

Tajemnica wynagrodzenia musi być chroniona

autor: Marcin Nagórek04.02.2016, 11:10; Aktualizacja: 04.02.2016, 11:19
pieniądze, wynagrodzenie, pensja

W orzecznictwie ugruntowany jest jednak pogląd, że informacja o wysokości wynagrodzenia pracownika stanowi jego dobro osobiste.źródło: ShutterStock

Popadłem w konflikt z pracownikiem i podałem publicznie innym zatrudnionym dane o jego wynagrodzeniu. Uczyniłem to świadomie, m.in. aby zmotywować go do lepszej pracy. Pracownik twierdzi, że naruszyłem jego dobra osobiste. Czy ma rację i czy grożą mi jakieś konsekwencje?

Podanie do publicznej wiadomości informacji o wynagrodzeniu pracownika jest niedopuszczalne, a dokonując tego pracodawca naraża się na wiele negatywnych konsekwencji. Utrzymanie w tajemnicy zarobków pracowników należy do podstawowych obowiązków pracodawcy, mimo że kodeks pracy (dalej: k.p.) wprost nie nakłada takiego obowiązku.

W orzecznictwie ugruntowany jest jednak pogląd, że informacja o wysokości wynagrodzenia pracownika stanowi jego dobro osobiste. Obowiązek szanowania dóbr osobistych zatrudnionych nakłada na pracodawcę art. 111 k.p., a katalog tych dóbr oraz sposoby ich ochrony określają art. 23 i 24 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), które w ramach stosunków pracy znajdują zastosowanie na podstawie art. 300 k.p. Wśród dóbr osobistych wymienionych w art. 23 k.c. nie ma co prawda informacji o wysokości wynagrodzenia, niemniej jednak wyliczenie to ma jedynie charakter przykładowy. Praktyka życia codziennego stale wykształca nowe kategorie dóbr osobistych – przykładem może być właśnie informacja o wysokości wynagrodzenia za pracę (por. wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2009 r., sygn. akt II PK 311/08).


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • t(2016-02-05 08:00) Zgłoś naruszenie 10

    A niby dlaczego wynagrodzenie jest tajemnicą czy dobrem osobistym? :))) To totalna bzdura traktować wynagrodzenie jako dobra osobistego. Przykładowe dobra ujęte w KC to: "Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach." Żaden z nich nawet nie ociera się informację o wysokości wynagrodzenia. Natomiast ukrywanie wysokości wynagrodzenia - uniemożliwia realizację innej dyrektywy zawartej już w Kodeksie pracy - czyli zakazu dyskryminacji pracownika. Bez znajomości wynagrodzenia innych pracowników nie można stwierdzić czy mamy do czynienia z dyskryminacją i przez to nie można dochodzić swoich praw, które zostały przez ustawodawcę przyznane pracownikom. A zatem zgodnie z regułą instrumentalnego nakazu - pracodawca powinien ujawniać wynagrodzenie wszystkich pracowników, aby pozostali mogli stwierdzić czy aby nie pracują więcej a dostają mniej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane