statystyki

Tajemnica wynagrodzenia musi być chroniona

autor: Marcin Nagórek04.02.2016, 11:10; Aktualizacja: 04.02.2016, 11:19
pieniądze, wynagrodzenie, pensja

W orzecznictwie ugruntowany jest jednak pogląd, że informacja o wysokości wynagrodzenia pracownika stanowi jego dobro osobiste.źródło: ShutterStock

Popadłem w konflikt z pracownikiem i podałem publicznie innym zatrudnionym dane o jego wynagrodzeniu. Uczyniłem to świadomie, m.in. aby zmotywować go do lepszej pracy. Pracownik twierdzi, że naruszyłem jego dobra osobiste. Czy ma rację i czy grożą mi jakieś konsekwencje?

Podanie do publicznej wiadomości informacji o wynagrodzeniu pracownika jest niedopuszczalne, a dokonując tego pracodawca naraża się na wiele negatywnych konsekwencji. Utrzymanie w tajemnicy zarobków pracowników należy do podstawowych obowiązków pracodawcy, mimo że kodeks pracy (dalej: k.p.) wprost nie nakłada takiego obowiązku.

W orzecznictwie ugruntowany jest jednak pogląd, że informacja o wysokości wynagrodzenia pracownika stanowi jego dobro osobiste. Obowiązek szanowania dóbr osobistych zatrudnionych nakłada na pracodawcę art. 111 k.p., a katalog tych dóbr oraz sposoby ich ochrony określają art. 23 i 24 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), które w ramach stosunków pracy znajdują zastosowanie na podstawie art. 300 k.p. Wśród dóbr osobistych wymienionych w art. 23 k.c. nie ma co prawda informacji o wysokości wynagrodzenia, niemniej jednak wyliczenie to ma jedynie charakter przykładowy. Praktyka życia codziennego stale wykształca nowe kategorie dóbr osobistych – przykładem może być właśnie informacja o wysokości wynagrodzenia za pracę (por. wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2009 r., sygn. akt II PK 311/08).


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • t(2016-02-05 08:00) Zgłoś naruszenie 10

    A niby dlaczego wynagrodzenie jest tajemnicą czy dobrem osobistym? :))) To totalna bzdura traktować wynagrodzenie jako dobra osobistego. Przykładowe dobra ujęte w KC to: "Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach." Żaden z nich nawet nie ociera się informację o wysokości wynagrodzenia. Natomiast ukrywanie wysokości wynagrodzenia - uniemożliwia realizację innej dyrektywy zawartej już w Kodeksie pracy - czyli zakazu dyskryminacji pracownika. Bez znajomości wynagrodzenia innych pracowników nie można stwierdzić czy mamy do czynienia z dyskryminacją i przez to nie można dochodzić swoich praw, które zostały przez ustawodawcę przyznane pracownikom. A zatem zgodnie z regułą instrumentalnego nakazu - pracodawca powinien ujawniać wynagrodzenie wszystkich pracowników, aby pozostali mogli stwierdzić czy aby nie pracują więcej a dostają mniej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane