statystyki

Po zmianie pracy nie trzeba zawsze odbywać szkolenia BHP

autor: Piotr Pieńkosz22.12.2015, 19:00
Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) dzielą się na wstępne i okresowe.

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) dzielą się na wstępne i okresowe.źródło: ShutterStock

Jestem w trakcie zmiany miejsca zatrudnienia. Zastanawiam się, czy w nowej pracy będę musiała przejść szkolenia BHP: wstępne, a potem okresowe. A może to, że dysponuję aktualnym zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia BHP z poprzedniej firmy, automatycznie zwalnia mnie z udziału w kursach u nowego pracodawcy – pisze pani Anna.

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) dzielą się na wstępne i okresowe. Pierwsze obejmuje każdą nowo zatrudnianą osobę w zakładzie pracy i powinno być przeprowadzone przed dopuszczeniem do wykonywania obowiązków służbowych. Jego celem jest nie tylko zapoznanie pracownika z ogólnymi zasadami BHP, ale i specyfiką w danym zakładzie pracy, jak np. rozlokowanie apteczek pierwszej pomocy lub procedury związane z powiadamianiem odpowiednich osób w firmie przy zgłaszaniu wypadków przy pracy. Właśnie dlatego przepisy nie przewidują zwolnień związanych z udziałem w szkoleniu wstępnym.

Nieco inaczej jest w przypadku szkoleń okresowych. Są one przeprowadzane w regularnych odstępach czasu, które zależą od charakteru wykonywanej pracy. Dla stanowisk robotniczych szkolenie takie organizuje się nie rzadziej niż raz na trzy lata, ale już osoby zatrudnione na stanowisku administracyjno-biurowym odbywają kurs nie rzadziej niż raz na sześć lat. Pozytywnie ukończone szkolenie skutkuje wydaniem zaświadczenia. Pierwsze szkolenie okresowe w nowym miejscu pracy jest przeprowadzane przed upływem 6 lub 12 miesięcy od podjęcia zatrudnienia (w zależności od rodzajów stanowisk).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane