Minimalna stawka godzinowa: Pracodawcy mogą łatwo obejść przepisy

autor: Łukasz Guza16.12.2015, 07:13; Aktualizacja: 16.12.2015, 08:14
pieniądze wyangrodzenie pensja

12-złotow, godzinowej stawki minimalnej dla zatrudnionych na zleceniu?źródło: ShutterStock

Jeśli płaca minimalna obejmie tylko tych zatrudnionych na zleceniu, którzy są wynagradzani godzinowo, firmy będą ją obchodzić. To tylko jedno z zastrzeżeń partnerów społecznych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • logik(2015-12-16 09:00) Zgłoś naruszenie 1219

  od rana czerwone świnie kwiczą z powodu odrywania ryja od koryta, chcą aby wybrana władza nic z nimi nie robiła

  Odpowiedz
 • lolik(2015-12-16 10:46) Zgłoś naruszenie 14

  " Jeśli ma ono obowiązywać tylko zleceniobiorców wynagradzanych godzinowo (tak jak przewidywał to projekt poselski), to minimum płacowe nie obejmie tych, którzy otrzymują pensję za tydzień lub miesiąc pracy. Ci drudzy mogliby uznać, że są dyskryminowani" Ale to wynagrodzenie miesięczne czy tygodniowe jest chyba realizowane w oparciu o coś... To jest tylko sposób otrzymywania pensji natomiast chyba dość logiczne, że najczęściej odbywa się on w oparciu o przepracowaną l.godzin, bo niby o co innego miałby być oparty. W przeciwnym razie w przypadku miesięcznym to już można mówić o umowie o pracę

  Odpowiedz
 • Michał(2015-12-16 10:49) Zgłoś naruszenie 76

  Do Logika: Tu nie chodzi o darcie ryja przez czerwonych tylko o zwykłe zastosowanie proponowanych przepisów w praktyce. Większość wyborców uwierzyła PiSowi, ze tak łatwo można pozmieniać kraj żeby był mlekiem i miodem płynący. A prawda jest taka, że wskutek wieloletnich zaniedbań poprzednich rządów (większości z nich) mamy sytuację prawną taką jaką mamy i trzeba najpierw dać podwaliny pod zmiany w postaci nowych lub nowelizowanych aktów ustawowych. Bo na chwilę obecną mamy próbę remontu kompleksowego łazienki zaczynaną od wymiany płytek. A jak dojdzie do rur to znowu trzeba będzie płytki wymieniać. I pisze to prawnik a nie fanboy jakiejkolwiek partii politycznej. Niech PiS sobie tam zmienia co uważa za słuszne, ale nie w ten sposób, bo to zwyczajnie głupie jest z prawnego puntu widzenia.

  Odpowiedz
 • Koko(2015-12-16 11:47) Zgłoś naruszenie 12

  PŁACA MINIMALNA na zachodzie dotyczy jedynie ETATÓW NA PAŃSTWOWYCH POSADACH . W Polsce ta zasada jest łamana . Firma budując biznes plan opiera się na aktualnych kosztach gdzie wynagrodzenia dla pracowników stanowią bardzo wysoki koszt działalności ze względu na wysokie koszty pracy i okołopłacowe typu ZUS PFRON i socjalne . Tymczasem rząd polski wyrąca się do prywatnego biznesu narzucając PŁACĘ MINIMALNĄ. To tak jakby Jaś Kowalski budował dom i umówił się z firmą budowlaną na konkretną zapłatę za budowę domu a rząd podnosiłaby koszt budowy podnosząc płacę budowlańcom w nieprzewidywalny sposób . Każdy zwykły obywatel nie wyobraża sobie takiej sytuacji ale jednocześnie uznaję pomysły rządu wobec innych pracodawców nie państwowych za słuszne . Tak jest napewno w Niemczech i USA.

  Odpowiedz
 • testeros(2015-12-16 12:07) Zgłoś naruszenie 21

  test

  Odpowiedz
 • fff(2015-12-17 07:32) Zgłoś naruszenie 20

  Kolejny przykład próby rozwiązywania problemu poprzez wprowadzanie nowego prawa, które ma "jakoś załatać jakąś dziurę" - zupełnie jak w przepisach skarbowych. Typowo polskie, bo zamiast sięgnąć do natury problemu i go zrozumieć (dlaczego?), wprowadza się rozszerzenie/zwiększenie dolegliwości. Umowy-zlecenia są stosowane ponieważ KOSZTY POZAPŁACOWE SĄ ZA DUŻE (suma wszystkich kosztów - również tych związanych np. z certyfikatem bezpieczeństwa instalacji elektrycznej, albo z kosztem pracowników na chorobowym, matek na wychowawczym, ryzykiem kar ze strony PIP, itd, itd). Umowy-zlecenia są zatem drogą uniknięcia obciążeń, ryzyk narzucanych przez Prawo pracy i dających nierówne szanse pracodawcy. Kto generuje dobrobyt? Firmy, czyli pracodawcy. Zamiast zatem dbać o rozwój, hamuje się go. Należy zatem zapytać się gdzie naprawdę leży problem, czyli "dlaczego prawo, które wcześniej wprowadzono nie jest dobre" i USUNĄĆ TO, CO NIE JEST DOBRE. A nie, rozszerzać to, co wcześniej wprowadzono.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane