statystyki

Lekarze i pedagodzy bez uprawnień trafią na czarną listę

autor: Urszula Mirowska-Łoskot09.12.2015, 07:23; Aktualizacja: 09.12.2015, 09:45
Lekarz, zdrowie, szpital

Ustawa ma ułatwić mobilność specjalistów w Unii.źródło: ShutterStock

Państwa członkowskie UE będą wzajemnie informować się o lekarzach i nauczycielach, którzy stracili prawo do wykonywania zawodu.

Tak wynika z projektu ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, który został przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wczoraj przyjęła go Rada Ministrów. Ma wejść w życie 18 stycznia 2016 r.

Ustawa ma ułatwić mobilność specjalistów w Unii. W ramach uproszczenia procedur administracyjnych wprowadzono np. europejską legitymację zawodową. Będzie ona dokumentem elektronicznym wydawanym osobie, która zamierza wykonywać zawód regulowany lub świadczyć usługi transgraniczne. Do tego zostanie wykorzystany System Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym IMI, co ułatwi i przyspieszy wymianę danych między instytucjami. Ponadto w przypadku wprowadzenia wspólnych ram kształcenia i testów nie będzie potrzebne przeprowadzanie procedury uznawania kwalifikacji. W praktyce oznacza to automatyczne ich akceptowanie. MNiSW proponuje też wprowadzenie prawa częściowego dostępu do zawodu w Polsce, gdy możliwe będzie wyodrębnienie w nim pewnych czynności zawodowych. Na przykład jeśli w Polsce profesja wymaga większej liczby umiejętności, a osoba z innego państwa – w ramach tego samego zawodu – ma kwalifikacje do wykonywania mniejszej ich liczby, będzie mogła świadczyć je w naszym państwie.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane