statystyki

Zobacz, w których miastach w Polsce płacą teraz najlepiej

autor: Janusz K. Kowalski09.12.2015, 07:33; Aktualizacja: 09.12.2015, 09:13
Najwięcej w Polsce zarabiają obecnie pracownicy przedsiębiorstw funkcjonujących w Warszawie.

Najwięcej w Polsce zarabiają obecnie pracownicy przedsiębiorstw funkcjonujących w Warszawie.źródło: ShutterStock

Stolica wysunęła się w tym roku na czoło rankingu płacowego miast wojewódzkich, spychając z najwyższego podium Katowice.

Najwięcej w Polsce zarabiają obecnie pracownicy przedsiębiorstw funkcjonujących w Warszawie. W pierwszych trzech kwartałach tego roku ich przeciętna pensja wyniosła ponad 5,3 tys. zł i była o 3,6 proc. większa niż przed rokiem – wynika z danych Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Natomiast na drugim miejscu, po czterech latach dominacji, znalazły się Katowice z prawie o 100 zł niższym przeciętnym wynagrodzeniem.

– Średnie zarobki w Warszawie są wysokie, ponieważ podnoszą je mieszczące się tu centrale wielu przedsiębiorstw, zatrudniające specjalistów i ekspertów, którym trzeba dobrze płacić, aby nie przenieśli się do innych miast – ocenia Piotr Bujak, szef zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP. Dodaje, że przeciętne pensje w stolicy są solidne także w związku z bardzo niskim bezrobociem, bo na przykład w październiku jego stopa w Warszawie wyniosła zaledwie 3,6 proc. przy przeciętnej w kraju 9,6 proc. – Występuje więc presja ze strony pracowników na wzrost płac, w sytuacji gdy coraz trudniej jest znaleźć dobrych fachowców – twierdzi Bujak.

W Katowicach bezrobocie też jest bardzo niskie. Ale tam o poziomie przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w dużym stopniu decyduje górnictwo. Obecnie jest ono w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Stąd też zarobki w kopalniach, choć wysokie, przestały praktycznie rosnąć. Wynika to z danych GUS. Według nich w pierwszych trzech kwartałach br. przeciętne płace w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego były zaledwie o 0,4 proc. wyższe niż przed rokiem. A w innych działach gospodarki pensje w Katowicach są umiarkowane. Bo w tym mieście stosunkowo mało jest miejsc pracy w rozwiniętych usługach i w obszarze wysokich technologii.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane