statystyki

SN: Trzy lata na upominanie się o jubileuszówkę

autor: Artur Radwan29.10.2015, 07:18; Aktualizacja: 29.10.2015, 10:22
Urzędnik wniósł o zasądzenie od pracodawcy kwoty 18 tys. zł tytułem nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy

Urzędnik wniósł o zasądzenie od pracodawcy kwoty 18 tys. zł tytułem nagrody jubileuszowej za 45 lat pracyźródło: ShutterStock

Urzędnik, który walczy w sądzie o nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy, a w tym czasie ustał jego stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę i nabył on prawo do kolejnego bonusu, ma prawo ubiegać się o jego wypłacenie. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownik był zatrudniony w urzędzie od kwietnia 1998 r. do 20 października 2006 r. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku radcy prawnego. Rozwiązanie umowy nastąpiło na skutek oświadczenia pracodawcy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, a przyczyną było nabycie uprawnień emerytalnych. 24 października 2003 r. ZUS przyznał urzędnikowi prawo do emerytury, począwszy od września 2003 r., przy czym zawiesił wypłatę świadczenia. Staż pracy liczony dla celów ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej w dniu ustania zatrudnienia – czyli 20 października 2006 r. – wynosił 44 lata i 11 dni. Pracownik domagał się wypłacenia nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. Urząd odmówił, podobnie jak wcześniej, gdy pracownik – w momencie uzyskania uprawnień emerytalnych – domagał się wypłacenia mu nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy.

Urzędnik wniósł o zasądzenie od pracodawcy kwoty 18 tys. zł tytułem nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. Argumentował, że w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę członkowi korpusu służby cywilnej, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania umowy.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane