Torres-Bartyzel: Czas pożegnać "trzynastki". Nie motywują do pracy

autor: Artur Radwan13.10.2015, 07:16; Aktualizacja: 13.10.2015, 11:42
Claudia Torres-Bartyzel, szefowa służby cywilnej

Claudia Torres-Bartyzel, szefowa służby cywilnejźródło: DGP

Opowiadam się za przejrzystym i zrozumiałym systemem płacowym w administracji rządowej. Urzędnik musi wiedzieć, że jeśli ograniczy się do wykonywania zadań wynikających z opisu stanowiska, to nie należą mu się dodatkowe pieniądze - mówi w wywiadzie dla DGP Claudia Torres-Bartyzel, szefowa służby cywilnej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (109)

  • małogramotny.(2015-10-13 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Znów nachalna i idiotycznie denerwująca propaganda. Jeżeli 60 % pracowników (wcale nie urzędników) ma wynagrodzenia ponizej 2 100 zł. to opowieści o zastanawianiu się są warte "funta kłaków". Jeżeli ostatnia podwyżkę załatwił SC p. Jarosław Kaćzyński ( na odchodne8 lat temu, o ok 2%) to juz wszystko wiadome. A nadto to kim jest obecna Szefowa ( co za komunistystyczne nazewnictwo - wszak szefem to za komuny był sierżant na kompanii co to "dbał o żołnierzy,, o siebie oczywiście bardzieji) Ano kim ? Wiadomo, wiadomo. I retoryka też jest wiadoma. A skoro najniżej zarabiajacym dostanie się ca od 400 do 600 zł., a kwota na podwyżki to ca300 zł./pracownik, a nadto należy wypłacic "znajomym królika" ca 500 - 1000 zł. to dla "środka" pozostanie ca 100 zł. I juz wszystko wiadomo. Dlatego cały ten sztafaż, całe to nachalne gadanie, których nie powstydziłby sie żaden z dawniejszych sekretarzy POP i tych lepiej usytuowanych pracowników agitki (made in UDSRR). Tak samo opowiadali dyrdymały i tak samo tylko opowiadali..W konsekwencji skoro pieniędzy na podwyżki brak to tylko propaganda pozostaje. I dlatego się ją nachalnie stosuje. A nadto nazwisko Pana "Redaktoruńcia" też jest znane i cenione. W propagandzie znane oczywiście. Wszak nie od dziś sie tam "Redaktoruńcio" wykazuje. A skoro pieniązków na dalsze rodzielnictwo dla "swojaków" brak, to faktycznie trzeba zabrać sie za 13- nastki i nagrody jubileuszowe. Faktycznie mozna je zabrać i znów "Redaktoruńciu" napisze o kolejnych podwyżkach, bez podwyżek. Tylko wówczas nalezy zmienić zasady. pracy w administracji, nie należy nazywać Służbą. CHyba że służbą idiotów na rzecz oligachii i matołków przywiązanych do stołków.

    Odpowiedz
  • małogramotnyj.(2015-10-13 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Ha, Ha, Ha. Szefowa. CO za Szefowa i kogo ? Ano Departamenciku w Kancelaryjce Premieruńcia za kilkanaście tysiecy miesięcznie. A średnia wynagrodzeń w tym Depatamenciku. Ano ca 8-9 tys. zł./m-c. Plus zleconka oczywiście bo dla "swojakó" zawsze się coś tam znajdzie. I owa szefowa (tzw komp.chieff) już dawno powinna sie zdecydować czy to co ma się od nowego roku zdarzyć nzwywać podwyżką, czy regulacją. Dla propagandy to jest podwyżka bo wpłynie na średnia płace w SC, a dla 800% pracowników tej "pseudo" formacji niczym nie jest tylko tzw. "makijażem w hospicjum". Nie można załatwiać regulacji, podwyżkami, a likwidacji zaniedbań i idiotyzmu władzy ( woiadomo której, wszak to władza Szefową wybrała i ustanowiła) regulacjami, po prostu rzuca się ochłap bo inaczej cała formacja się rozpadnie. Juz się rozpada. Emeryci którzy szczęśliwie doczekali terminó otrzymują emerytury ca 200 - 300 zł. wiecej niz ich ostatnie miesięczne zarobki. Czy to jest wiadome ? Poniatno, poniatno. Dlatego to co jeszcze ludzi trzyma to własnie ww. trzynastaka i te pare ( od 3do 6) tyszł. z okazji wieloletniej pracy w administracji. Wszak ww. Komp - chieff twiereziła iż liczy się doświadczenie i rzetlność. temu własnie służa ww. nagrody i 13-nastka. SKoro jej nie będzie to "Służby" tez nie powinno być. Po co ona ma byc skoro pieniędzy na taka formację nie ma, zasady wynagrodzeń maja byc jak w byle jakim "BAnku" a praca na akord. Tylko czy dalej to Państwo będzie mieć administrację ? . pewnie będzie, lecz tylko z nazwy.

    Odpowiedz
  • T1000(2015-10-13 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli trzynastka według tej pani nie motywuje, a dodatek stażowy co roku 1% motywuje, to niech każdy sobie dopowie o kompetencjach tej damy. A obecnie planowane podwyżki wg kryterium socjalnego z bzdurami typu, że to najmniej zarabiający b. ciężko pracują, to motywują? Jak ta kobieta odważyła się publicznie wypowiedzieć taki zestaw bzdur???

    Odpowiedz
  • Dodek(2015-10-13 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem o jakiej podwyżce jest tu mowa. Sfera budżetowa winna zgodnie z obowiązujacymi przepisami otrzymywać waloryzację płac. Została ona wstrzymana. Jesli niektórzy od stycznia otrzymają ok. 200 zł to nie pokrywa to nawet wzrostu cen (ok. 20 % w ciągu ostatnich 7 lat) A wszyscy się wkurzają , że urzędnicy dostaną podwyżki. Wszystko co tu się mówi jest śmiechu warte. Rosną tylko wymagania i przybywa pracy , a pensje realne od lat spadają. I taki to miód pracować w urzędzie. I niech nikt mi nie mówi, że mogę sprzedawać pietruszkę, bo też tak mogę powiedzieć innym grupom zawodowym.

    Odpowiedz
  • pax(2015-10-13 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Trzynastka nie motywuje, bo jeżeli wynosi ona 1300 zł netto, to stanowi jedynie dodatek do głodowych pensji w skarbówce i innych. Zresztą to pracownik kredytuje państwo, bo czeka rok na swoje pieniądze. Wliczcie trzynastkę do wynagrodzenia, to nie będzie problemu. Na stronę kprm są wymagania stawiane kandydatom do pracy w urzędach proponowane wynagrodzenia. W markecie na kasie dają większe pieniądze. A później zdziwienie, że postępowania podatkowe się ciągną, że urzędnicy niekompetentni, niezmotywowani itd. W dużych miastach najlepsi już dawno przeszli na drugą stronę barykady.
    Pielęgniarki dostaną w trzy lata 1600 zł brutto podwyżki, gdzie wynagrodzenia w urzędach wśród szeregowych pracowników mało kiedy przekraczają 2500 zł brutto.

    Odpowiedz
  • dietetyk(2015-10-13 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Bartyzel a ja panią motywuję do zmiany diety! dość się pani utuczyła ( co widać na zdjęciu) na pensji szefa. Szkodzi to pani zdrowiu i negatywnie wpływa na możliwości intelektualne.

    Odpowiedz
  • El'Jot(2015-10-13 10:08) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli "Urzędnik ...ograniczy się do wykonywania zadań wynikających z opisu stanowiska" to nie powinien liczyć na nagrodę. Pytanie brzmi: czy urzędnik może wykonywać zadania nie wynikające z opisu stanowiska? NIE, NIE MOŻE!

    Odpowiedz
  • urzędnik(2015-10-13 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    "makijaż w hospicjum" - świetne podsumowanie. Po wszystkim żądam, aby Gazeta Prawna szczegółowo rozliczyła kto ile dostał, z naciskiem na warszawkę, która przy ich średnich pensjach nie powinna dostać NIC. Zwracam uwagę, że w większości będą te pieniądze przeznaczone na podwyżkę dla osób które zarabiają najniższą krajową, a są najbliżej szarego człowieka i ich frustracja przekłada się na "klientów" urzędu.

    Odpowiedz
  • ja(2015-10-13 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Wywiad z Panią, która miała czelność napisać do członków SC list, że są zbyt dobrze oceniani - to jest jej główne zmartwienie. I ta narracje o "najlepszych" i "najgorszych", żebyśmy się dali napuszcząć jedni na drugich. Tragedia.

    Odpowiedz
  • Jdrk(2015-10-13 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    ta Pani nie powinna ani sekundy dłużej piastować tego stanowiska, gdyż działa na szkodę grupy, której interesy ma reprezentować

    Odpowiedz
  • jan(2015-10-13 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    pewnie wwg tej Pani nalezy 13 stki przekazać na podwyzki dla niej i całej reszty w urzedach centralnych a reszta kraju niech dalej klepie biedę, tej Pani juz dzuiękujemy !

    Odpowiedz
  • wolny człowiek(2015-10-13 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    "Należy sprywatyzować tą administrację i kłopoty z wynagrodzeniem i zatrudnieniem się skończą. Tak się stało z stoczniami, cukrowniami itd."

    Odpowiedz
  • Miki(2015-10-13 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Kilka założeń.
    1. Pracownik z większym stażem, na wyższym stanowisku jest bardziej wartościowy dla pracodawcy, prawdopodobnie zarabia także więcej niż "średniaki",
    2. Instytucjom powinno zależeć na tym, by ci z doświadczeniem, kwalifikacjami, którzy mogą stanowić o sile urzędu, którzy mogą kształcić następców pozostali w danej jednostce, ale niestety: "Urzędnicy tam zatrudnieni mogą otrzymać podwyżkę ponad 10-procentową. Jednak na takie wzrosty mogą liczyć tylko ci, którzy zarabiają najmniej" czytaj, najniższe stanowiska, najsłabsze, z punktu widzenia wydajności/jakości pracy osoby dostaną najwięcej.
    Gdzie logika? Jesteś dobry, awansowałeś, sprawdzasz się, od 2009 masz zamrożone $ i miej jeszcze tak przez kilka lat.
    Efekt - wiosną na rynek pracy wyleje się rzesza kompetentnych, wykształconych i zaradnych pracowników administracji, których cierpliwość nie przeszła próby wytrzymałości.
    CHORE
    Kolejna kwestia - Dyrektorzy Generalni będą właściwie dzielić środki. Jasne. Koledzy, znajomi, rodzina i owszem, dostana, ale nikt inny. Najlepsze, że tego kogo i ile obdarują nie da się sprawdzić :(
    Rozwiązanie, które nie jest idealne, ale najlepsze, to dać wszystkim po równo - kwotowo. Na urząd Dyrektor dostaje milion, ma 1000 osób wykonuje działania 1 000 000/1000/12 i każdy miesięcznie dostaje podwyżkę w kwocie 83,3 PLN. Inne rozwiązanie oznacza, że albo dostają ci najsłabsi, albo dostają ci, którzy są znajomymi dyrektora.
    PS. słaba jest ta Pani, bardzo...

    Odpowiedz
  • Koniec PO 25,10.2015 r. KUKIZ(2015-10-13 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Pi... Ku... Je... babsko. to nawet nie jest kiełbasa wyborcza 2500 brutto śmiech. Jeśli dobrze zrozumiałem to nie jest kwota bazowa już z mnożnikiem?

    Odpowiedz
  • obserwator 2(2015-10-13 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    Pielegniarki nie otrzymaly podwyzek, ktore obiecano im od wrzesnia.Ponadto w przecieienstwie do urzednikow nie otrzymuja trzynastek i nagrod jubileuszowych.Praca i odpowiedzialnosc jest nieporownywalna do urzednikow, ktore siedza za biurkiem i za nic nie odpowiadaja z placa 2500 zl,poniewaz 13-tka i nagrody kwartalne to tez placa

    Odpowiedz
  • ela(2015-10-13 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Panią może nie motywują ale innych tak.

    Odpowiedz
  • Bodzio(2015-10-13 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    Czy osoby pobierajace wynagrodzenie i dodatkowo otrzymuja emeryture bez zwolnienia etatu dostana podwyzke? Czy urzednicy, ktorzy odeszli na emeryture bez podwyzek plac przez 5 lat i wiecej otrzymaja rekompensate?

    Odpowiedz
  • quano(2015-10-13 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    No to zacznijmy od początku Pani Torres-Bartyzel. Twierdzi Pani iż trzynastka nie motywuje pracowników służby cywilnej do pracy, więc przypominam iż tą znienawidzoną "13" dostają również nauczyciele, cała mundurówka, administracja samorządowa i w ich przypadku nikt nie mówi o słabej motywacji gdyż te grupy zawodowe pracują ogólnie dla samej idei. Nie wiem co wy tam na górze palicie, ale wiara w sprawiedliwe postępowanie przy dzieleniu podwyżek przez dyrektorów to mit i materiał do programu "Nie do wiary ". Reprezentuje Pani poglądy czysto teoretyczne zaczerpnięte pewnie z jakiegoś przecudnego szkolenia. Chcę Panią poinformować że przy tak qownianych zarobkach to ta "13" traktowana jest przez wiele rodzin jak dar od Boga. A jeszcze jedno co Pani rozumie przez wykonywanie przez pracownika dodatkowych zajęć, czy chodzi np.: o mycie samochodu dyrektora? Ja przez osiem godzin pracy raczej wykonuję sumiennie swoje obowiązki i nie mam możliwości robienia czegoś innego. Proszę aby zaprzestała Pani zawracać rzekę kijem.

    Odpowiedz
  • skarpi(2015-10-13 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ja za "13" kupuję odpowiednie ubranie do pracy.
    Nie wyobrażam sobie, żebym przyszła ubrana w pstrokaty, za ciasny sweterek z Wólki Kosowskiej.
    WSTYD!!!

    Odpowiedz
  • urzedasik(2015-10-13 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    urzednik w ramach stanowiska pracy może zrobic to co jest opisane w ramach tego stanowiska. Jeżeli ta kobieta uważa że można zrobic inne rzeczy poza kompetencjami danego stanowiska to znaczy że jest bezmyslna, albo nie wie na czym polega wykonywanie pracy w urzędzie. Jedno i drugie świadczy źle o tej kobiecie.

    Odpowiedz