Wystąpiłem do komendanta oddziału Straży Granicznej o sprostowanie wydanego mi świadectwa służby. Komendant odmówił. W piśmie w tej sprawie pouczył mnie, że mogę wnieść do komendanta głównego odwołanie w terminie 14 dni od jego otrzymania. Kierując się tymi wyjaśnieniami, zaskarżyłem to pismo. Komendant główny stwierdził, że naruszyłem 7-dniowy termin na złożenie zażalenia. Jeśli zostałem wprowadzony w błąd, to czy organ nie powinien jednak rozpatrzyć mojego odwołania?
Tak, organ powinien rozpatrzyć złożony środek prawny pomimo uchybienia terminu. W tej kwestii przełożony funkcjonariusza ewidentnie wprowadził go w błąd. Po pierwsze pismo komendanta oddziału nie jest decyzją administracyjną. Po drugie, skoro nie jest decyzją, to funkcjonariuszowi nie przysługuje odwołanie, a zażalenie.
Ponadto zgodnie z par. 6 ust. 4 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2002 r. w sprawie świadectw służby i opinii o służbie funkcjonariuszy Straży Granicznej, na odmowę sprostowania świadectwa służby zwolnionemu funkcjonariuszowi przysługuje zażalenie do wyższego przełożonego właściwego w sprawach osobowych w terminie 7 dni od doręczenia pisemnej informacji.
Zauważyć należy, że zgodnie z art. 112 k.p.a. błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania albo wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia.
Regulacja zawarta w tym przepisie stanowi jedną z istotniejszych konsekwencji naruszenia przez organ prowadzący postępowanie obowiązku udzielania stronom rzetelnych informacji o ich uprawnieniach w odniesieniu do bardzo doniosłej ich sfery – wnoszenia środków zaskarżenia. Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 maja 2015 r. (sygn. akt II SA/Wa 1291/14). Zdaniem warszawskiego sądu w przypadku uchybienia terminowi wniesienia środka prawnego w wyniku zastosowania się do błędnego pouczenia jego wniesienie należy uznać za skuteczne (tak też Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 lipca 2010 r., sygn. akt I OSK 840/10).
Podstawa prawna
Par. 6 ust. 4 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2002 r. w sprawie świadectw służby i opinii o służbie funkcjonariuszy Straży Granicznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1122).