Osoba pracująca na część etatu powinna być traktowana tak samo jak ta, która pracuje w pełnym wymiarze. Gwarantuje to kodeks pracy. To jednak, niestety, tylko teoria. Widać to przede wszystkim na przykładzie nagród. Należy jednak pamiętać, że nagrody są uznaniowe, czyli to przełożony decyduje o wysokości bonusu dla każdego pracownika. Rzadko są sytuacje, w których osoba zatrudniona na pół etatu dostałaby wyższą nagrodę niż ta, która spędza w pracy osiem godzin. Trudno też tego wymagać, niezależnie od nakładu pracy wkładanego w wypełnianie obowiązków.
Przyjmuje się, że nagroda dla takiej osoby nie powinna być niższa od połowy przeciętnej nagrody dla pełnoetatowca. Jeśli jednak nagrody za każdym razem są mniejsze, można porozmawiać z przełożonym. Być może ma uwagi do wykonywanej pracy. Jeśli nie, warto zapytać wprost, z czego wynikają niższe dodatki. Należy jednak raz jeszcze podkreślić, że skoro nagroda ma charakter uznaniowy, przełożony nie ma obowiązku przyznania nagrody w określonej wysokości. Trudno też uznać ten fakt za dyskryminację ze względu na formę zatrudnienia.
Nasza czytelniczka podkreśla, że pracodawca odmawia jej prawa do przerwy. Choć faktycznie może to być niekomfortowe, w świetle prawa szef ma prawo tak postąpić. Jeśli bowiem dobowy wymiar czasu pracy konkretnej osoby nie przekracza 6 godzin, pracodawca nie musi jej udzielać przerwy wliczanej do czasu pracy. Zazwyczaj trwa ona 15 minut, choć w praktyce często jest przedłużana. O ile osoby zatrudnione w pełnym wymiarze mogą z niej korzystać, to te pracujące na pół etatu już takiego prawa nie mają, choć dużo zależy tu od dobrej woli przełożonego.
Pani Monika narzeka też, że choć zostaje w pracy dłużej niż wymaga tego od niej wymiar zatrudnienia, nie otrzymuje dodatkowych pieniędzy. W takiej sytuacji warto zajrzeć do umowy. Jeśli nie ma w niej wskazanego limitu godzin, który po przekroczeniu uprawnia do wynagrodzenia jak za godziny nadliczbowe, to przyjmuje się, że przysługuje ono dopiero po 8 godzinach pracy.
Podstawa prawna
Art. 11, 129, 134, 151 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).