statystyki

Urzędnik może wnieść odwołanie od oceny okresowej

autor: Sebastian Kryczka29.07.2015, 07:31; Aktualizacja: 29.07.2015, 08:32
urzędnik

Osoba zatrudniona w jednostce samorządowej podlega okresowej ocenie.źródło: ShutterStock

Urzędnik może wnieść odwołanie od oceny okresowej. I choć przepisy nie wspominają o prawie skierowania takiej sprawy do sądu pracy, to Sąd Najwyższy nie wyklucza tej opcji.

Osoba zatrudniona w jednostce samorządowej, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie. Dotyczy ona wywiązywania się z obowiązków ustawowych i wynikających z zakresu wykonywanych czynności. Przy czym tego typu opinia jest wystawiana przez bezpośredniego przełożonego pracownika samorządowego w formie pisemnej nie rzadziej niż raz na dwa lata i nie częściej niż co sześć miesięcy. Po sporządzeniu oceny okresowej musi być ona niezwłocznie doręczona zarówno osobie, której dotyczy, jak i kierownikowi jednostki, w której jest zatrudniona.

Możliwość weryfikacji

Ocena okresowa dokonana przez przełożonego, z której podwładny nie jest zadowolony, może ulec weryfikacji w ramach wewnętrznego trybu odwoławczego, wyraźnie przewidzianego w art. 27 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.). Osoba, która nie zgadza się z wynikiem wystawionej jej oceny, ma siedem dni – licząc od dnia doręczenia jej w formie pisemnej – na złożenie odwołania. Ustawa jednak nie precyzuje, jaką formę powinno mieć takie odwołanie, aby było prawnie skuteczne.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane