statystyki

Fałszywi inspektorzy prac wyłudzają pieniądze od firm

autor: Łukasz Guza29.07.2015, 07:14; Aktualizacja: 29.07.2015, 08:38
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Inspekcja nie prowadzi odpłatnych szkoleń dla zatrudniających.źródło: ShutterStock

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) ostrzega pracodawców przed oszustami. Otrzymała ona sygnały od firm, do których zgłaszają się fałszywi inspektorzy pracy przedstawiający odpłatne oferty szkoleniowe w zakresie bhp.

– Wszelkie próby wyłudzenia pieniędzy w zamian za usługi, czynności, zaświadczenia czy nawet wydawnictwa PIP są oszustwem i należy je zgłaszać do organów ścigania. Można skontaktować się także z okręgowym inspektoratem pracy – tłumaczy Danuta Rutkowska, rzecznik głównego inspektora pracy.

Podkreśla, że inspekcja nie prowadzi odpłatnych szkoleń dla zatrudniających i nie wydaje za opłatą certyfikatów ukończenia kursów lub szkoleń.

Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie jednak z tego sprawę (chodzi zwłaszcza o tych prowadzących małe firmy). Oszuści wykorzystują nie tylko ich niewiedzę, lecz także nie do końca precyzyjne przepisy. Na przykład art. 304 par. 3 k.p. wymaga zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę (np. zleceniobiorcom). Jednak żaden przepis jednoznacznie nie przesądza, w jaki sposób obowiązek ten ma być spełniony. Według departamentu prawnego Głównego Inspektoratu Pracy jeżeli rodzaj wykonywanych obowiązków i stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy jest tak znaczny, że wskazane jest, aby do wykonywania tych zadań były dopuszczane wyłącznie osoby o odpowiednim stanie zdrowia i przeszkolone w zakresie bhp, to zatrudniający może wymagać od np. zleceniobiorcy, aby poddał się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (GNP/426/4560–364/07/PE).


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane