statystyki

Fałszywi inspektorzy prac wyłudzają pieniądze od firm

autor: Łukasz Guza29.07.2015, 07:14; Aktualizacja: 29.07.2015, 08:38
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Inspekcja nie prowadzi odpłatnych szkoleń dla zatrudniających.źródło: ShutterStock

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) ostrzega pracodawców przed oszustami. Otrzymała ona sygnały od firm, do których zgłaszają się fałszywi inspektorzy pracy przedstawiający odpłatne oferty szkoleniowe w zakresie bhp.

– Wszelkie próby wyłudzenia pieniędzy w zamian za usługi, czynności, zaświadczenia czy nawet wydawnictwa PIP są oszustwem i należy je zgłaszać do organów ścigania. Można skontaktować się także z okręgowym inspektoratem pracy – tłumaczy Danuta Rutkowska, rzecznik głównego inspektora pracy.

Podkreśla, że inspekcja nie prowadzi odpłatnych szkoleń dla zatrudniających i nie wydaje za opłatą certyfikatów ukończenia kursów lub szkoleń.

Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie jednak z tego sprawę (chodzi zwłaszcza o tych prowadzących małe firmy). Oszuści wykorzystują nie tylko ich niewiedzę, lecz także nie do końca precyzyjne przepisy. Na przykład art. 304 par. 3 k.p. wymaga zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę (np. zleceniobiorcom). Jednak żaden przepis jednoznacznie nie przesądza, w jaki sposób obowiązek ten ma być spełniony. Według departamentu prawnego Głównego Inspektoratu Pracy jeżeli rodzaj wykonywanych obowiązków i stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy jest tak znaczny, że wskazane jest, aby do wykonywania tych zadań były dopuszczane wyłącznie osoby o odpowiednim stanie zdrowia i przeszkolone w zakresie bhp, to zatrudniający może wymagać od np. zleceniobiorcy, aby poddał się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (GNP/426/4560–364/07/PE).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane