statystyki

Wypowiedzenie umowy zaraz po jej zawarciu to nadużycie prawa

autor: Ewa Przedwojska11.06.2015, 09:01; Aktualizacja: 11.06.2015, 10:19
rekrutacja, praca, pracownik

Wypowiedzenie umowy zaraz po jej zawarciu to nadużycie prawaźródło: ShutterStock

TEZA: Zachowanie pracodawcy polegające na zawarciu przyrzeczonej umowy na okres próbny z jednoczesnym natychmiastowym jej wypowiedzeniem stanowi nadużycie prawa do rozwiązywania w tym trybie umowy o pracę (art. 8 k.p.).

Po rekrutacji na stanowisko przedstawiciela medycznego najlepszej kandydatce 1 września wysłano pocztą kurierską list intencyjny, w którym przyszły pracodawca zobowiązał się do zatrudnienia jej od 1 października na okres próbny (3 miesiące), a w razie pozytywnej oceny jej pracy do zawarcia z nią umowy o pracę na czas określony (2 lata). Kandydatka odebrała i odesłała firmie podpisany przez siebie list. Szef rekrutacji 2 września dowiedział się od jednego z pracowników, że kandydatka ta jest osobą konfliktową, niezdolną do pracy w grupie, o niskiej kulturze osobistej. Uznał więc, że nie będzie pasowała do pozostałych pracowników, i podjął decyzję, iż jej nie zatrudni. Próbował zatrzymać list intencyjny, co się nie powiodło. Telefonicznie powiadomił ją więc o zmianie decyzji. Mimo to 1 października kandydatka ze swoim prawnikiem stawiła się w biurze pracodawcy w celu podpisania umowy o pracę na okres próbny. Tuż po jej podpisaniu prawnik pracodawcy wręczył wypowiedzenie tej umowy, z udzieleniem urlopu do końca okresu wypowiedzenia i zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane