Pracownik jest zatrudniony na stanowisku przedstawiciela handlowego i pracuje w zadaniowym systemie czasu pracy. Natężenie pracy na tym stanowisku jest zmienne. Czy możliwe jest takie określenie jego zadań, aby jednego dnia wykonywał je 10 godzin, a innego 6 godzin?
Katarzyna Dulewicz partner CMS Cameron McKenna / Dziennik Gazeta Prawna



W jednym z wyroków Sąd Najwyższy uznał za niedopuszczalne takie określenie zadań, które zakłada przekroczenie dobowej normy 8-godzinnej (10 czerwca 2010 r., sygn. akt I PK 6/10). Sąd stwierdził, że zadaniowy czas pracy nie przewiduje konstrukcji „mieszanego czasu pracy”, w ramach którego pracownik byłby zobowiązany do wykonywania obowiązków bez dodatkowego wynagrodzenia ponad podstawowe normy czasu pracy (tj. 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym). Według sądu taka konstrukcja czasu pracy mogłaby być wykorzystywana do obejścia przepisów o pracy w godzinach nadliczbowych. Tym samym SN wykluczył możliwość łączenia zadaniowego systemu czasu pracy z systemem równoważnym.
Powyższy pogląd nie wydaje się do końca trafny. Przede wszystkim dlatego, że w kodeksie pracy nie ma przepisu, który zabraniałby jednoznacznie łączenia zadaniowego i równoważnego systemu czasu pracy. Przy czym należy zwrócić uwagę, że w kodeksie pracy jest przepis zabraniający łączenia systemu przerywanego z równoważnym oraz z pracą w ruchu ciągłym. W związku z tym należy przyjąć, że gdyby intencją ustawodawcy było wykluczenie możliwości łączenia systemu zadaniowego z równoważnym, to wynikałoby to wprost z przepisów.
Ponadto, moim zdaniem, nie ma funkcjonalnego uzasadnienia dla takiego zakazu. Zadaniowy system czasu pracy jest szczególnym, elastycznym rodzajem czasu pracy, w którym czas pracy określany jest zadaniowo, a nie godzinowo. Zadania powinny więc być każdorazowo określane przy uwzględnieniu zmiennego natężenia pracy. Należy także pamiętać, że w zadaniowym systemie czasu pracy zatrudniony może samodzielnie planować swój dzień pracy. Nie ma zatem przeszkód, aby zaplanował pracę powyżej 8 godzin w danym dniu. Tygodniowa norma czasu pracy ma przeciętny charakter, a zatem godziny pracy mogą się w tygodniu bilansować.