statystyki

Będzie możliwość wypowiadania porozumień w sprawie wydłużania okresów rozliczeniowych?

autor: Łukasz Guza18.08.2015, 07:17; Aktualizacja: 18.08.2015, 08:00
Kalendarz

Kodeks pracy powinien umożliwiać także wcześniejsze wymawianie porozumień w sprawie wydłużania okresów rozliczeniowych.źródło: ShutterStock

PIP chce, aby przepisy przewidywały możliwość wypowiadania porozumień w sprawie wydłużania okresów rozliczeniowych. Pracodawcy są przeciw.

Skoro kodeks pracy przewiduje możliwość wypowiadania układów zbiorowych, to powinien umożliwiać także wcześniejsze wymawianie porozumień w sprawie wydłużania okresów rozliczeniowych. Taką opinię przedstawiła Państwowa Inspekcja Pracy w swoim corocznym sprawozdaniu z działalności. Dzięki wspomnianym porozumieniom ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników firmy mogą wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Umożliwia im to dostosowanie godzin wykonywania obowiązków przez zatrudnionych do zmieniających się sezonowo potrzeb.

– Gdyby przepisy wprost przewidywały możliwość wypowiadania takich porozumień, nie byłoby żadnych wątpliwości co do tego, czy jest to możliwe, czy też nie. Dziś nie jest to wprost uregulowane, ale nie oznacza to, że raz zawartego porozumienia nie można wymówić – uważa dr Waldemar Uziak z Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert Biura Prawnego NSZZ „Solidarność”.

Jego zdaniem skoro przepisy przewidują obecnie możliwość wypowiadania układów zbiorowych, to można wnioskować na tej podstawie, że wymówienie porozumień zbiorowych innego rodzaju też jest możliwe.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane