statystyki

Szkolenie bhp pracownika z agencji ważne, ale krótko

autor: Tomasz Zalewski11.06.2015, 07:28; Aktualizacja: 11.06.2015, 08:40

Przedsiębiorca nie musi organizować ponownego szkolenia bhp dla pracownika tymczasowego, który u niego wcześniej pracował, o ile będzie on wykonywał te same obowiązki co poprzednio. Przy czym pomiędzy zakończeniem jednej umowy o pracę a podpisaniem nowej nie może być nawet dnia przerwy. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na interpelację poselską.

Sprawą szkoleń z zakresu bhp zainteresował się poseł Marek Kwitka, do którego zgłosił się przedsiębiorca zatrudniający ok. 700 pracowników tymczasowych kierowanych do niego przez różne agencje zatrudnienia. Do spółki często trafiają osoby wcześniej w niej zatrudnione, przy czym za każdym razem były one kierowane przez inną agencję. Przedsiębiorca miał więc wątpliwości, czy przy kolejnym przyjęciu ich do pracy na to samo stanowisko co poprzednio musi za każdym razem kierować je na szkolenia niezbędne do świadczenia pracy.

W wystąpieniu do resortu poseł zwrócił uwagę na wątpliwości związane z interpretacją art. 2373kodeksu pracy. Zgodnie z jego brzmieniem obowiązek szkolenia przed dopuszczeniem do pracy nie obejmuje osób, które podejmują zatrudnienie na tym samym stanowisku pracy, które zajmowały u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy. Niestety – jak podkreślił parlamentarzysta – nie wiadomo, jak należy rozumieć użyte w przepisie słowo „bezpośrednio”.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane