statystyki

Koszty szkolenia pracownika do zwrotu, ale proporcjonalnie

autor: Elżbieta Dominik18.06.2015, 10:28; Aktualizacja: 18.06.2015, 10:29

TEZA: Mimo że możliwe jest żądanie zwrotu środków, jakie otrzymywała osoba, która została skierowana na studia przez swojego pracodawcę, a później nie dotrzymała wynikającego z umowy obowiązku pracy u danego pracodawcy, to może ono nastąpić dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu w tej sprawie.

Nr 51637/12 (Georgios Chitos przeciw Grecji), WYROK EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU PRAW CZŁOWIEKA z 4 czerwca 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczy Greka, który w połowie lat osiemdziesiątych wstąpił do akademii wojskowej. Przez sześć lat studiował na wydziale lekarskim uniwersytetu w Salonikach, pobierając jednocześnie pensję i inne świadczenia socjalne. Zgodnie z greckim prawem warunkiem wypłaty pensji przez okres studiów medycznych było odsłużenie kilkunastu lat po ich ukończeniu. Jednak mężczyzna zrezygnował ze służby w styczniu 2006 r. We wrześniu tego samego roku poinformowano go, że pozostało mu jeszcze kilka lat. W przeciwnym razie powinien zwrócić kwotę ponad 100 tys. euro, jaką otrzymał w czasie studiów. W 2009 r. odwołał się od tej decyzji, ale została ona utrzymana. Otrzymał też pismo z wezwaniem do zapłaty należności; wpłacił całą wymaganą kwotę.

Jednocześnie skierował sprawę do sądu. Ten uwzględnił to, że po ukończeniu studiów mężczyzna pracował kilka lat w wojsku; w związku z tym obniżył kwotę do zapłaty do 49,9 tys. euro.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane