statystyki

Koszty szkolenia pracownika do zwrotu, ale proporcjonalnie

autor: Elżbieta Dominik18.06.2015, 10:28; Aktualizacja: 18.06.2015, 10:29

TEZA: Mimo że możliwe jest żądanie zwrotu środków, jakie otrzymywała osoba, która została skierowana na studia przez swojego pracodawcę, a później nie dotrzymała wynikającego z umowy obowiązku pracy u danego pracodawcy, to może ono nastąpić dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu w tej sprawie.

Nr 51637/12 (Georgios Chitos przeciw Grecji), WYROK EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU PRAW CZŁOWIEKA z 4 czerwca 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczy Greka, który w połowie lat osiemdziesiątych wstąpił do akademii wojskowej. Przez sześć lat studiował na wydziale lekarskim uniwersytetu w Salonikach, pobierając jednocześnie pensję i inne świadczenia socjalne. Zgodnie z greckim prawem warunkiem wypłaty pensji przez okres studiów medycznych było odsłużenie kilkunastu lat po ich ukończeniu. Jednak mężczyzna zrezygnował ze służby w styczniu 2006 r. We wrześniu tego samego roku poinformowano go, że pozostało mu jeszcze kilka lat. W przeciwnym razie powinien zwrócić kwotę ponad 100 tys. euro, jaką otrzymał w czasie studiów. W 2009 r. odwołał się od tej decyzji, ale została ona utrzymana. Otrzymał też pismo z wezwaniem do zapłaty należności; wpłacił całą wymaganą kwotę.

Jednocześnie skierował sprawę do sądu. Ten uwzględnił to, że po ukończeniu studiów mężczyzna pracował kilka lat w wojsku; w związku z tym obniżył kwotę do zapłaty do 49,9 tys. euro.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane