Na fundusz nagród będą trafiać środki uzyskane ze zmniejszenia uposażenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Dodatkowo na wypłaty funkcjonariuszom zastępującym chorych kolegów pójdą pieniądze zaoszczędzone w wyniku kontroli zwolnień.

Takie zmiany proponuje projekt rozporządzenia w sprawie nagród i zapomóg Służby Więziennej przygotowany przez ministra sprawiedliwości. Obowiązek wydania takiego dokumentu jest efektem uchwalenia przez Sejm nowelizacji ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1415 ze zm.). Wprowadzenie we wszystkich służbach mundurowych zasady, że przebywający na zwolnieniach lekarskich funkcjonariusze będą otrzymywać wyłącznie 80 proc. uposażenia (wyjątkiem jest sytuacja, gdy zainteresowany udowodni, że jego czasowa niedyspozycja ma związek ze służbą), spowodowało konieczność zmiany przepisów.
Środki uzyskane ze zmniejszenia wysokości świadczeń wypłacanych chorym funkcjonariuszom Służby Więziennej w całości będą przekazywane na nagrody uznaniowe za wykonywanie zadań służbowych w zastępstwie nieobecnych. Na ten sam cel trafią także pieniądze zabrane tym osobom, które w wyniku kontroli sposobu wykorzystania zwolnienia lekarskiego lub prawidłowości orzeczenia o stanie zdrowia zostaną pozbawione prawa do wypłaty. Przy czym możliwość sprawdzenia stanu zdrowia będą mieć nie tylko komisje lekarskie, lecz także przełożeni niedysponowanych funkcjonariuszy.
Projekt rozporządzenia będzie mieć wpływ na zwiększenie wysokości funduszu nagród, które są zapisane w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 31 lipca 2014 r. w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1076). Dzięki temu na fundusz nagród będzie trafiać 9,5 proc. środków na uposażenia zasadnicze z dodatkami o charakterze stałym planowanych na dany rok kalendarzowy. Przy czym dyrektor generalny Służby Więziennej będzie mógł zwiększyć wielkość tego funduszu o 1 proc., do 10,5 proc.
Minister sprawiedliwości przygotował także projekt nowelizacji rozporządzenia z 11 sierpnia 2010 r. w sprawie wykazu chorób, z tytułu których funkcjonariuszowi Służby Więziennej przysługuje jednorazowe odszkodowanie (Dz.U. z 2010 r. poz. 989). Zgodnie z nim do wykazu chorób uprawniających do otrzymania specjalnego wsparcia będą zaliczone powikłania związane z nadciśnieniem tętniczym. Dzięki temu w razie stwierdzenia u funkcjonariusza uszczerbku na zdrowiu w maksymalnej wysokości 40 proc. zainteresowany otrzyma odszkodowanie w wysokości 60 tys. zł.
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie konsultacji