statystyki

Wyższa emerytura za dłuższą służbę mundurowych

autor: Bożena Wiktorowska19.01.2015, 07:40; Aktualizacja: 19.01.2015, 09:26
policja

Nowe rozwiązania wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r. Policjaźródło: ShutterStock

Doświadczeni funkcjonariusze służby otrzymają podwyższony dodatek stażowy. Maksymalnie będzie on wynosić 35 proc. uposażenia zasadniczego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało trzy projekty rozporządzeń zmieniających zasady ustalania dodatków stażowych. Z nowych regulacji skorzystają policjanci, pogranicznicy oraz funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Przygotowane rozwiązania mają związek z ustawą z 11 maja 2012 r. zmieniającą ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (Dz.U. z 2012 r. poz. 664). Zgodnie z nią osoby wstępujące do służby po 31 grudnia 2012 r. mogą się ubiegać o emeryturę, jeśli ukończą 55 lat oraz mają udowodnione do najmniej 25 lat służby.

– Rząd zdecydowanie za późno przygotował zmiany zwiększające dodatek stażowy dla najbardziej doświadczonych policjantów. Jeśli bowiem faktycznie był zainteresowany tym, żeby mogli oni jak najdłużej pozostawać w służbie, to podniesienie dodatku powinno nastąpić równocześnie z podniesieniem wieku emerytalnego dla nowych funkcjonariuszy – zauważa Antoni Duda, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • Jan Osik(2015-01-19 18:50) Zgłoś naruszenie 10

    Tak już jest, że na płace niektórych pracowników muszą składać się podatnicy. I tak jest na całym świecie. Oczywiście, można stworzyć system, gdzie zalegalizujemy korupcję w służbach mundurowych, wtedy podatniku, będziesz ścigany ze zdwojoną siłą. Może to nie byłoby najgorsze rozwiązanie. Policjanci zadbaliby o własną płacę, a obywatel starałby się łamać prawa. Dziwię się, że niektórzy internauci, tak często chcieliby, by policjanci płacili podatki od swoich zarobków. Przecież to nic nie zmienia. Budżet musiałby podnieść zarobki, by od tych podwyższonych zarobków pobierać podatek. Zbędna dodatkowa księgowość. A tak na koniec, nikt nie zabrania wstępowania w szeregi policji czy założeniu munduru górnika. Każdy może mieć tak dobrze, jak te grupy zawodowe.

    Odpowiedz
  • robol(2015-01-20 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    Do gościa, Jana Osika, Rycha i innych mało odważnych niebieskich:
    Gdy dyskusja wchodzi na kasę, to pada z ich strony stwierdzenie: "to trzeba było zostac ..." i następuje wymiana grup uprzywilijowanych. Kochani świadczy to o braku merytorycznych argumentów do wskazania przyczyn przywilejów niektorych grup zawodowych. I nie chodzi by jednym zabrać ale by w Polsce prawa - patrz konstytucja - obowiązywały równe zasady: pracy, płacy za pracę i emerytalne. A mundurowi mają ogromne niczym nieuzasadnione przywileje. A jeśli chodzi o policję to nie płącą żadnych składek ubezpieczeniowych. Jeżeli to nie prawda, to pokażcie w internecie swoje pit lub inne paski wynagrodzeń (bez danych osobowych). Wiem co mówię, brat policjant. Nie wspomnę o wielu innych przywilejach, dodatkach, np. dodatek za stopień - minimum 600 zl obecnie, nawet dla szeregowego. Co - trochę boli -a może to bzdura ??? Kto z innych pracowników ma dodatek za bycie pracownikiem - nikt. "Do gościa " piszesz, iż 67 policjant nie wszędzie by się nadawał - a do czego nadaje się 67 letni kierowca, ślusarz, piekarz i inni ??? Mundurowi - bierzecie publiczną kasę, zero odpowiedzialności za swoje działania i jeszcze narzekacie. Trochę pokory. A rząd wam da, bo jakt trzeba to kto weźmie roboli za bużkę - mundurowi. Ot i całą prawda waszej służby - pytanie komu służycie ???

    Odpowiedz
  • gosc(2015-01-19 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    skandal!
    kto na te grupy uprzywilejowane będzie pracował i płacił podatki?
    my musimy tyrać do 67 a mundurowi tylko do 55 a wcześniej po 15 latach !!!
    Uważam, że powinni pracować jak większość Polaków - do 67.

    Odpowiedz
  • Do gościa(2015-01-19 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Służby mundurowe również pracują i płacą podatki. Umiesz w ogóle uzasadnić, że im się nie należy. Czy oni aż tak dużo zarabiają, nie mogąc dorabiać gdzie indziej? Statystyki zdrowotne też nie są na ich korzyć tj. od największej liczby samobójstw do innych. I nie zarabiają jak np. górnicy. Policjant mający 67lat nie wszędzie by się nadawał. Więc siłą żeczy nie powinni tyle pracować. Chyba, że na emeryturze, innym zawodzie. Pracować można całe życie. Reszta społeczeństwa nie pracuje do, bo np. kobiety pracują krócej, a zrównanie wieku nastąpi za bardzo długi czas.

    Odpowiedz
  • do goscia.(2015-01-19 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Kutafonie a kto normalny pracuje w soboty, niedziele i święta i nie dostaje za to ani złotówki??? Chcialbys tak? Siedzisz w świeta w cieplych kapciach przed tv a ktos musi lazic po ulicy zebys spał spokojnie. Skoro to taki miód to trzeba bylo wstąpic do sluzby i nie plakac jak stara baba.

    Odpowiedz
  • ex(2015-01-20 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Państwo,
    wszystko to generalnie jest prawdą. i złość ludzi, że mają mundurowi tak dobrze - bo mają -, ale i zastrzeżenia mundurowych, że to wcale nie takie kokosy - bo faktycznie szału nie ma! Problem w tym, że to jest rzeczywistość, tak już jest i chyba jeszcze długo będzie. Naparzanie się nic nie da, radze odpuścić i zająć się walką o "rzetelne dobre jutro".

    Odpowiedz
  • precz z tym krajem(2015-01-19 17:51) Zgłoś naruszenie 00

    ***** jak nie górnicy to nadmurówka i *********** tak już 35 lat za 1350 zł netto

    Odpowiedz
  • Marcin(2015-03-24 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Tymi groszami chcą zatrzymać policjantów ? Ktoś tam do góry jest poważnie chory. Niech pilnie uda się do lekarza. Banda złodziei.

    Odpowiedz