Dodatek z wysługę lat jest wypłacany po przepracowaniu określonego czasu w danej firmie lub branży. Czasem należy się za sam długi staż pracy.
Dodatek za wysługę lat obligatoryjnie przysługuje pracownikom sfery budżetowej: urzędnikom, nauczycielom, samorządowcom, pracownikom sądów i prokuratur. W pozostałych przypadkach dodatek ten jest nieobowiązkowy. Zasady jego ewentualnego wypłacania powinien regulować regulamin pracy lub zakładowy układ zbiorowy. Jeżeli nie wspomina on o takim świadczeniu, to nawet gdy pracownik przepracuje w jednym zakładzie wiele lat – nie ma podstaw do wypłaty dodatku za wysługę lat.
zobacz także:
Najczęstszym sposobem ujęcia kwestii wysokości dodatku w regulaminie zakładu jest ustalenie procentu od wynagrodzenia, jaki będzie dodawany do pensji po przepracowaniu określonego czasu. Dodatek jest wypłacany co miesiąc.
W przypadku sfery budżetowej zasady przyznawania dodatku stażowego regulują rozporządzenia wykonawcze. Schemat jest jednak taki sam. Dodatek, w wysokości kilku procent pensji zasadniczej, przysługuje po kilku latach zatrudnienia, a potem co roku zwiększa się o 1 proc.
Nauczycielom dodatek za wysługę lat należy się już po czterech latach pracy, a pozostałym uprawnionym grupom – po pięciu.
Zasadą jest, że do okresów pracy uprawniających do tego świadczenia wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy pracy, a także inne okresy kwalifikowane na poczet pracowniczych uprawnień.
Ewa(2015-07-25 12:13) Zgłoś naruszenie 157
Dziadostwo to tylko u nas w Polsce. Pracuję w budżetówce i nie mam żadnego stażowego. Moje stażowe mam wliczone do najniższej krajowej 1750 zł. W Polsce mam przepracowane 28 lat . Stażowe mają tylko darmozjady na wysokich stołkach. Natomiast najniżej zarabiającym to się nie daje, bo się im nie należy. Jeden kraj a takie zróżnicowanie w płacach. Budżetówka - dla kogo?
Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedzarti(2019-03-21 12:29) Zgłoś naruszenie 00
Piszesz bzdury.
gość(2018-10-04 10:01) Zgłoś naruszenie 10
Nie pisz głupot
kika(2016-05-28 08:48) Zgłoś naruszenie 133
dlaczego dodatek za staż pracy nie jest ustawowo zapisany we wszystkich zawodach tylko wybrane obcje jak nauczyciele urzędnicy strażacy czyż nie wszyscy Polacy maja takie same prawa
Odpowiedzxyz(2015-05-28 08:02) Zgłoś naruszenie 110
W firmach wysługa zależy od pracodawcy. A który to daje cokolwiek jak nie musi ? Już nawet nie musi tworzyć funduszu socjalnego. Ustawodawca dał pracodawcy wolną rękę, aby ułatwić mu prowadzenie firmy. Robotnicy - ci co wytwarzają nie mają nic, a ci którzy z tego korzystają zostali z przywilejami z poprzedniej epoki. Ot, taka sprawiedliwość w kraju katolickim. Kodeks pracy budżetówce gwarantuje wszystkie przywileje, robotników wszystkich pozbawia.
OdpowiedzMural(2015-05-30 17:30) Zgłoś naruszenie 53
Nauczycielom dodatek za wysługę lat należy się już po czterech latach pracy, a pozostałym uprawnionym grupom – po pięciu.//taaa. Ale przy 31 latach pracy mam 20% i to nie zmieni się nawet, jeśli będę pracować więcej. Dodają pracy a dodatek nie rośnie.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzgość(2018-10-04 10:04) Zgłoś naruszenie 10
Po 20 latach nie zwiększa się dodatek, ale co 5 dostajesz nagrodę jubileuszową.
Mika(2019-05-23 01:17) Zgłoś naruszenie 00
Tak to już jest
Odpowiedzmagda(2018-06-12 21:34) Zgłoś naruszenie 00
I tu zwracając się do pani Ewy nie prawda że sie nie nalezy ja tezpracuje w budżetówce i stażowe należy sie wszstkim nie tylko wybranym musicie walczyc z dyrekcja żeby wam oddała ,bo starostwo powie wam że to musi zrobic dyrektor nasza placówka walczyła i po wielu perypetiach udało sie oddano nam to co nam zabrano czyli tez doliczono do zasadniczej oddano nam z cofnięciem sie za pół roku tak ze zyczę powodzenia
Odpowiedz