statystyki

Nie zawsze korekta, gdy po wypłacie była choroba

autor: Izabela Nowacka14.05.2015, 09:34; Aktualizacja: 14.05.2015, 09:40

Pracownik dostarczył 4 maja zwolnienie lekarskie, już po dokonaniu pełnej wypłaty za kwiecień (zwolnienie lekarskie od 29 kwietnia do 10 maja 2015 r.). Czy mogę skorygować kwietniowe dni niezdolności do pracy przy wypłacie za maj? Wynagrodzenie pracownika wynosi 2850 zł. Wynagrodzenia są płatne 27. dnia każdego miesiąca.

Tak. Nadpłatę wynagrodzenia za kwiecień można odliczyć w najbliższym terminie płatności pensji dla tego pracownika, tj. za maj, bez konieczności uzyskiwania jego pisemnej zgody. Podstawą do tego zmniejszenia jest art. 87 par. 7 kodeksu pracy (dalej: k.p.).

W kolejnym miesiącu

Pod koniec kwietnia, zgodnie z przyjętym przez pracodawcę terminem wypłat, wypłacono pracownikowi wynagrodzenie w pełnej wysokości. Po pobraniu pensji pracownik zachorował. Zwolnienie lekarskie objęło ostatnie dni kwietnia, co oznacza, że pracownik otrzymał wynagrodzenie jak za 100-proc. frekwencję w pracy w tym miesiącu, podczas gdy faktycznie wynagrodzenie za pracę przysługiwało w obniżonej wysokości. Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca oraz wynagrodzenie chorobowe za 2 dni choroby, tj. za okres od 29 do 30 kwietnia.

Konsekwencją wypłaty pełnego wynagrodzenia jest powstanie nadpłaty za kwiecień. Za czas choroby pracownik dostał wynagrodzenie jak za pracę wykonaną. Wynagrodzenie za pracę oraz wynagrodzenie chorobowe to dwie należności o różnym charakterze, przysługujące w innej wysokości, inaczej rozliczane pod względem składkowym i wykazywane odrębnie w dokumentach do ZUS. Wynagrodzenie chorobowe zwykle wynosi 80 proc. wynagrodzenia i podlega tylko składce zdrowotnej, stąd różnica między wynagrodzeniem należnym a wypłaconym.

Dokumenty do ZUS za kwiecień należy jednak złożyć zgodnie ze stanem faktycznym, tj. w raporcie imiennym za pracownika wykazać przychód uzyskany w kwietniu, a więc pełne wynagrodzenie i naliczone od niego wszystkie należne składki. Jeżeli zwolnienie lekarskie jest krótkotrwałe (obejmuje kilka dni, najwyżej miesiąc), to procedura nie jest skomplikowana, bo nie wymaga sporządzania korekt dokumentów do ZUS. Kwotę wynagrodzenia wypłaconą za okres tej niezdolności (nadpłatę) odlicza się na podstawie art. 87 par. 7 k.p., przy wypłacie wynagrodzenia za następny miesiąc. Jeżeli ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy w następnym miesiącu, nadpłaconą kwotę wynagrodzenia wypłaconego za okres niezdolności do pracy można odjąć z wynagrodzenia chorobowego.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane