statystyki

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia uzasadnione - nawet bez zachowania terminu

autor: Łukasz Prasołek14.05.2015, 09:34; Aktualizacja: 14.05.2015, 09:38

TEZA: W razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 par. 1 pkt 1 k.p.), które zostało dokonane z nieznacznym naruszeniem terminu miesięcznego, możliwe jest oddalenie roszczenia pracownika z uwagi na sprzeczność z art. 8 k.p.

Sygn. akt I PK 113/14, WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 2 grudnia 2014 r.

STAN FAKTYCZNY

Pracownica zatrudniona na stanowisku kierownika poradni stomatologicznej została upoważniona przez kierownika ośrodka zdrowia do kierowania placówką w okresie jego zwolnienia lekarskiego. Choć ośrodek znajdował się w trudnej sytuacji finansowej, pracownica pobrała w tym okresie dwie premie oraz istotną podwyżkę wynagrodzenia przy jednoczesnym zmniejszeniu wymiaru zatrudnienia. Działania te były bezprawne, gdyż upoważnionym do przyznawania premii oraz podwyżek wynagrodzenia był jedynie wójt gminy, która założyła ośrodek. Zmiana kierownictwa ośrodka i kontrola PIP wykazały zaleganie z regulowaniem należności publicznoprawnych względem ZUS i urzędu skarbowego. W oparciu o te informacje pracodawca rozwiązał umowę bez wypowiedzenia z winy pracownicy, zarzucając jej celowe działanie na szkodę zakładu.

Rozpoznając pozew pracownicy o przywrócenie do pracy sąd rejonowy uznał, że pracodawca wykazał zasadność zarzutów uzasadniających rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Przyznanie samej sobie premii czy podwyższenie wynagrodzenia z pominięciem obowiązujących procedur naruszało w sposób ciężki obowiązki pracownicy i zagrażało interesom pracodawcy, skoro kompetencja ta należała do wójta.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane