Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek pouczenia pracownika o możliwości złożenia odwołania od niektórych decyzji (chodzi np. o wypowiedzenie
umowy o pracę, zmianę warunków pracy czy nałożenie kary porządkowej). Uchybienie temu obowiązkowi może skutkować dla pracodawcy istotnymi negatywnymi konsekwencjami. Brak pouczenia stanowi w szczególności podstawę do przywrócenia pracownikowi terminu do wniesienia odwołania do sądu, co zarazem wydłuża czas niepewności, w jakim pozostaje pracodawca.
Pracownik może się odwołać do sądu rejonowego właściwości ogólnej pozwanego bądź przed sąd, w którego okręgu
praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w okręgu którego znajduje się zakład pracy. Pracodawca nie ma jednak obowiązku wskazania w pouczeniu wszystkich możliwych sądów, do których pracownik może wnieść odwołanie. W praktyce wystarczające jest wskazanie jednego.
Poniżej omawiamy te przypadki, w których pracodawca musi pouczyć pracownika o prawie do odwołania, oraz wskazujemy, w jaki sposób powinien to zrobić.
1. ROZWIĄZANIE UMOWY ZA WYPOWIEDZENIEM...
Wypowiadając pracownikowi stosunek pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, poza zachowaniem formy pisemnej i wskazaniem przyczyny wypowiedzenia, należy pouczyć pracownika o prawie złożenia odwołania do sądu pracy w terminie 7 dni od doręczenia oświadczenia.
Przepisy nie precyzują, jakie informacje powinny być zawarte w takim pouczeniu. Wobec tego pracodawcy stosują często zapis: „Od niniejszego wypowiedzenia przysługuje odwołanie do sądu pracy”. W praktyce jednak dla uniknięcia wątpliwości co do prawidłowości i szczegółowości pouczenia – przede wszystkim co do terminu – zaleca się wskazanie konkretnego sądu oraz terminu na wniesienie odwołania.
„Pracodawca informuje, że od niniejszego wypowiedzenia umowy o pracę, na podstawie art. 264 par. 1 kodeksu pracy, przysługuje Panu/Pani
prawo wniesienia odwołania do sądu pracy – Sądu Rejonowego w .........................., Wydział Pracy / Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, ul. ....................., ......................., w terminie 7 dni od doręczenia Panu/Pani niniejszego pisma.”
2. ...I BEZ WYPOWIEDZENIA
W przypadku składania przez pracodawcę oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (zwolnienie dyscyplinarne) warunki formalne wypowiedzenia są analogiczne jak w przypadku rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Bardzo istotne jest jednak to, że w tym przypadku termin do złożenia odwołania do sądu pracy to 14, a nie 7 dni.
„Pracodawca informuje, że od niniejszego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, na podstawie art. 264 par. 2
kodeksu pracy, przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania do sądu pracy – Sądu Rejonowego w .........................., Wydział Pracy / Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, ul. ....................., ......................., w terminie 14 dni od doręczenia Panu/Pani niniejszego pisma.”
3. ZMIANA WARUNKÓW PRACY I PŁACY
Dokonując wypowiedzenia warunków pracy lub
płacy, pracodawca powinien pouczyć pracownika nie tylko o prawie złożenia odwołania do sądu pracy, ale także o skutkach niezłożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Co do zasady pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków do upływu połowy okresu wypowiedzenia (pod rygorem uznania, że wyraził na nie zgodę). W takim przypadku wypowiedzenie zmieniające przekształci się w wypowiedzenie definitywne i umowa rozwiąże się z terminem wypowiedzenia. Jeżeli jednak pracodawca nie pouczy pracownika o tym uprawnieniu, będzie on mógł złożyć oświadczenie aż do końca okresu wypowiedzenia.
„Pracodawca informuje, że jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, to jest do dnia ....., nie złoży Pan/Pani oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, będzie to równoznaczne z zaakceptowaniem przez Pana/Panią zaproponowanych zmienionych warunków pracy i płacy.”
Pracodawca informuje, że od niniejszego wypowiedzenia warunków pracy i płacy, na podstawie art. 264 par. 2 w zw. z art. 42 par. 1 kodeksu pracy przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia odwołania do sądu pracy – Sądu Rejonowego w .........................., Wydział Pracy / Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, ul. ....................., ......................., w terminie 7 dni od doręczenia Panu/Pani niniejszego pisma.”
4. NAŁOŻENIE KARY PORZĄDKOWEJ
Zawiadamiając pracownika o zastosowaniu wobec niego kary porządkowej (nagany, upomnienia lub kary pieniężnej), pracodawca powinien pouczyć go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie do jego wniesienia.
Niezależnie od powyższego należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia sprzeciwu przez pracodawcę w ciągu 14 dni od jego wniesienia, pracownik może w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.
Najpoprawniejszym i najbezpieczniejszym dla pracodawcy rozwiązaniem jest zatem pouczenie pracownika nie tylko o terminie i możliwości wniesienia sprzeciwu, ale również o prawie do odwołania do sądu pracy w przypadku odrzucenia sprzeciwu.
„Pracodawca informuje, że zgodnie z art. 112 kodeksu pracy przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia do pracodawcy sprzeciwu od nałożonej kary w terminie 7 dni, liczonym od otrzymania niniejszego zawiadomienia.
W przypadku natomiast odrzucenia sprzeciwu przez pracodawcę przysługuje Panu/Pani uprawnienie do wystąpienia z powództwem do sądu pracy – Sądu Rejonowego w .........................., Wydział Pracy / Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, ul. ....................., ......................., o uchylenie zastosowanej kary – w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia Pana/Pani o odrzuceniu sprzeciwu.”
Prawidłowe pouczenie pracownika leży w interesie zarówno pracodawcy, jak i pracownika.
Pracodawca będzie bowiem pewien, że wykonując ustawowy obowiązek, zyskuje bezpieczeństwo i uchroni się przed ewentualną interwencją Państwowej Inspekcji Pracy. Znacząco zmniejszy również szanse na to, że pracownik złoży skuteczny wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, powołując się na brak wiedzy o prawie i terminie do jego złożenia. Pracodawca zyskuje również komfort, że – po upływie ustawowego terminu – świadomy swych praw pracownik nie zdecydował się na odwołanie, a tym samym dalsze decyzje biznesowe mogą być dokonywane przy założeniu skuteczności poprzednich działań (ma to szczególne znaczenie w przypadku wypowiedzenia zmieniającego).
Pracownik zyska natomiast wiedzę o przysługujących mu uprawnieniach, co pozwoli mu na podjęcie racjonalnej decyzji – w prawidłowych ramach czasowych – o ewentualnym odwołaniu się od decyzji pracodawcy.