statystyki

Pracownik musi być pouczony o prawie do odwołania

autor: Michał Wach, Tomasz Wróblewski07.05.2015, 10:08; Aktualizacja: 07.05.2015, 10:56

Informacja taka powinna wskazywać m.in. termin oraz miejscowo właściwy sąd pracy. Przy czym pracodawca może wskazać jeden z nich, a nie wszystkie możliwe.

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek pouczenia pracownika o możliwości złożenia odwołania od niektórych decyzji (chodzi np. o wypowiedzenie umowy o pracę, zmianę warunków pracy czy nałożenie kary porządkowej). Uchybienie temu obowiązkowi może skutkować dla pracodawcy istotnymi negatywnymi konsekwencjami. Brak pouczenia stanowi w szczególności podstawę do przywrócenia pracownikowi terminu do wniesienia odwołania do sądu, co zarazem wydłuża czas niepewności, w jakim pozostaje pracodawca.

Pracownik może się odwołać do sądu rejonowego właściwości ogólnej pozwanego bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w okręgu którego znajduje się zakład pracy. Pracodawca nie ma jednak obowiązku wskazania w pouczeniu wszystkich możliwych sądów, do których pracownik może wnieść odwołanie. W praktyce wystarczające jest wskazanie jednego.

Poniżej omawiamy te przypadki, w których pracodawca musi pouczyć pracownika o prawie do odwołania, oraz wskazujemy, w jaki sposób powinien to zrobić.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane