Nowacki: Młodzi, nie wierzcie rodzicom!

autor: Paweł Nowacki14.04.2015, 07:32; Aktualizacja: 14.04.2015, 08:32
Paweł Nowacki

Paweł Nowackiźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Młodzi chętnie kwestionują autorytety. Okazuje się jednak, że – niestety – nie autorytet swoich rodziców. Co takiego stało się w ostatnich 10-15 latach, że młodzi ludzie tak mocno uwierzyli w ich zapewnienie: idź na studia, a znajdziesz lepszą pracę? Zapełnili sale powstających jak grzyby po deszczu prywatnych uczelni, a dziś nie mogą znaleźć pracy lub zaczynają karierę w Londynie czy Berlinie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • mgr inż.(2015-04-14 12:18) Zgłoś naruszenie 83

  Nie zgodzę się częściowo z autorem tego artykułu. Skończyłem zawodówkę, technikum, studium policealne, studia inżynierskie i na tym moja nauka się skończyła ponieważ tak chciałem. Z wyboru przedstawionego powyżej troszeczkę był brak chęci z mojej strony do nauki oraz ganianie mojej osoby przez rodziców abym się uczył. Uczyłem się i pracowałem na studia inżynierskie musiałem po prostu zarobić. Polska rzeczywistość kazała mi zrobić mgr przed nazwiskiem sam inżynier było za mało dla pracodawcy. Tak jak ja na studiach byli moje koleżanki i koledzy co 2 osoba przyszła tylko i po to na studia magisterskie uzupełniające bo musiała mieć mgr przed nazwiskiem pomimo, że studiowaliśmy na Politechnice. Jakość kształcenia obecnych studiów daje wiele do życzenia ale moje zdobyte doświadczenie i łączenie wszystkich zdobytych zawodów razem powoduje, że mogę się wszędzie dopasować. Mam po prostu 5 różnych specjalności i mogę się szybko dostosować do rynku pracy. Dziękuję mojemu nauczycielowi, który odpowiadając nam w technikum na jakie iść studia wyższe powiedział tak "chłopaki jak macie iść na byle jakie studia nic nie dające w życiu tylko będą zarabiali na was pieniądze jacyś doktorzy to nie idźcie wcale na studia tylko zostańcie dobrymi technikami znającymi się na robocie a jak macie już iść na studia wyższe to na takie po których będziecie mieli pracę". To było jakieś 17 lat temu i tą maksymę traktuję po dzień dzisiejszy i jeszcze jedno moi rodzice też mieli na to wpływ bardzo duży ja nic nie robię dla mody ani nie słucham mediów robię swoje. Pamiętam jak robiłem studia inżynierskie wówczas było modne zarządzanie wszyscy chcieli być dyrektorami ja wybrałem zawody techniczne i nie żałuję tego do dziś.

  Odpowiedz
 • Anna.(2017-01-03 20:40) Zgłoś naruszenie 24

  Autor zdaje się chciał wyrazić swoją frustrację. Nie zgodzę się z artykułem. Dlaczego posługuje się pan tak prymitywnym stereotypem jakim jest "człowiek pracujący na kasie". To uwłaczające i naprawdę nie trzeba kończyć studiów, by mieć tę intuicję. Nie - nie pracuję na kasie, odpowiadam panu.

  Odpowiedz
 • Zeghar(2019-07-10 21:22) Zgłoś naruszenie 20

  Autor źle określa ramy tego tzw. kłamstwa wykształceniowego. Bo promowanie wyższego wykształcenia zaczęło się na początku lat 90-tych. I celowało w tym zwłaszcza środowisko GW.

  Odpowiedz
 • Optymista(2019-07-10 20:40) Zgłoś naruszenie 00

  Ubolewam nad faktem, że winę za pójście na studia autor upatruje wyłącznie w niespełnionych marzeniach rodziców. Tak jak by nie było presji z innych środowisk: nauczycieli, kolegów, ..., pracodawców. Nie bez winny są również media lansujące cechy człowieka sukcesu i kwalifikacje, które musi spełniać. Pytanie: jaki jest procentowy udział artykułów pozytywnie opisujące zawody techniczne? Odnośnie szkół w małych miejscowości: są słabsze, nie ulega wątpliwości. Lecz lepsza ta wiedz, niż jej brak w wyniku braku studiów. A studenci tych uczelni zasilają kadrą lokalnych urzędów i przedsiębiorstw, co choć trochę podwyższa poziom tych instytucji.

  Odpowiedz
 • Loki(2020-03-08 17:24) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie po studiach, żyjący głównie w większych miastach, są mniej podatni na ideologię i kłamstwa propagandy pis, tvp, sieci, od rzeczy. 80% ludzi bez wyższego głosuje na dudę i tarczyńskiego. Dlatego należy obniżyć poziom wykształcenia społeczeństwa. Himmler mówił że wg niego Polakowi wystarczy 800- 1000 słów. Tak powstał wyborca pis czy OUN,.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane