Zasiłek macierzyński lub ojcowski jest formą rekompensaty za utracone dochody ubezpieczonego w okresie, kiedy zajmuje się opieką nad dziećmi. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny złożyć taki wniosek najpóźniej przed dniem rozpoczęcia okresu zasiłkowego – tak stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny.
Sędziowie TK uznali, że zarówno par. 20 pkt 3, jak i par. 18 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444) są zgodne z konstytucją.
Podstawą do zajęcia się sprawą były pytania dwóch sądów rejonowych. Ich zdaniem określony w rozporządzeniu termin złożenia wniosku nie wynikał z art. 59 ust. 15 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Tym samym minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego bezpodstawnie wprowadził do rozporządzenia ograniczenie terminowe nakazujące wcześniejsze złożenie takiego wniosku.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie zgodzili się z taką argumentacją. Uznali, że zasiłek macierzyński lub ojcowski przysługuje w trakcie urlopu, a więc w czasie, kiedy rodzic zajmuje się dzieckiem.
Pracownik na podstawie kodeksu pracy ma obowiązek złożenia pracodawcy wniosku np. o urlop ojcowski na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Natomiast w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą taki wniosek powinien zostać złożony do ZUS najpóźniej przed dniem rozpoczęcia korzystania z takiego urlopu.
ORZECZNICTWO
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 marca 2015 r., sygn. akt P 42/13.