statystyki

Przedsiębiorca też złoży wniosek o zasiłek macierzyński lub ojcowski

autor: Bożena Wiktorowska25.03.2015, 07:20; Aktualizacja: 25.03.2015, 08:30

Zasiłek macierzyński lub ojcowski jest formą rekompensaty za utracone dochody ubezpieczonego w okresie, kiedy zajmuje się opieką nad dziećmi. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny złożyć taki wniosek najpóźniej przed dniem rozpoczęcia okresu zasiłkowego – tak stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie TK uznali, że zarówno par. 20 pkt 3, jak i par. 18 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444) są zgodne z konstytucją.

Podstawą do zajęcia się sprawą były pytania dwóch sądów rejonowych. Ich zdaniem określony w rozporządzeniu termin złożenia wniosku nie wynikał z art. 59 ust. 15 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Tym samym minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego bezpodstawnie wprowadził do rozporządzenia ograniczenie terminowe nakazujące wcześniejsze złożenie takiego wniosku.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane