statystyki

Przedsiębiorca też złoży wniosek o zasiłek macierzyński lub ojcowski

autor: Bożena Wiktorowska25.03.2015, 07:20; Aktualizacja: 25.03.2015, 08:30

Zasiłek macierzyński lub ojcowski jest formą rekompensaty za utracone dochody ubezpieczonego w okresie, kiedy zajmuje się opieką nad dziećmi. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny złożyć taki wniosek najpóźniej przed dniem rozpoczęcia okresu zasiłkowego – tak stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie TK uznali, że zarówno par. 20 pkt 3, jak i par. 18 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444) są zgodne z konstytucją.

Podstawą do zajęcia się sprawą były pytania dwóch sądów rejonowych. Ich zdaniem określony w rozporządzeniu termin złożenia wniosku nie wynikał z art. 59 ust. 15 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Tym samym minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego bezpodstawnie wprowadził do rozporządzenia ograniczenie terminowe nakazujące wcześniejsze złożenie takiego wniosku.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane