statystyki

Dodatek stażowy nadal w płacy minimalnej

autor: Tomasz Zalewski13.03.2015, 07:28; Aktualizacja: 13.03.2015, 08:27
Należy zwrócić uwagę na istotę minimalnego wynagrodzenia.

Należy zwrócić uwagę na istotę minimalnego wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Resort pracy nie zamierza rozszerzać katalogu składników pensji, które nie wchodzą w skład najniższej płacy. Tak wynika z odpowiedzi resoru pracy na interpelację Aleksandry Trybuś-Cieślar (PO). Posłanka pyta w niej ministra pracy i polityki społecznej, czy istnieje możliwość zmiany przepisów tak, aby przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględniano dodatku stażowego.

Problem poruszony w interpelacji zgłosił posłance Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego zdaniem wliczanie dodatku stażowego do minimalnego wynagrodzenia (wynosi obecnie 1750 zł) skutkuje dyskryminacją płacową – osoby wykonujące tę samą pracę lub pracę tej samej wartości otrzymują niższe wynagrodzenie zasadnicze, aniżeli nowo zatrudnieni.

Posłanka zwraca uwagę, że już obecnie przy obliczaniu płacy minimalnej nie uwzględnia się innych dodatków związanych ze stażem pracy. Zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 ze zm.) nie wlicza się bowiem m.in. nagrody jubileuszowej oraz odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Michał(2015-03-13 09:49) Zgłoś naruszenie 10

    Tylko co się ma do tego resort pracy? To GUS ustala co zalicza się do wynagrodzeń osobowych, które to sa składnikami minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pani poseł, wstyd.

    Odpowiedz
  • Gość(2017-05-17 23:12) Zgłoś naruszenie 10

    Wstyd, w naszym rządzie złodziej na złodzieju. Gdzie jest nasze stażowe za lata ciężkiej pracy? Czyżby w GUS pracowały same nieuki?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane