statystyki

Nagrodę jubileuszową płaci ten, kto obecnie zatrudnia

autor: Leszek Jaworski02.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:56

Pracownikowi samorządowemu na urlopie bezpłatnym świadczenie to wypłaca pracodawca, do którego został przesunięty. Gdyby zrobiła to macierzysta instytucja, naruszyłaby dyscyplinę finansów publicznych.

Wydawałoby się, że zasady wypłaty nagrody jubileuszowej dla pracowników samorządowych są na tyle jasne, że w praktyce nie powodują problemów. Wątpliwości się pojawiają w sytuacji, kiedy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, który został udzielony w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Przypomnijmy, że pracownik po wyrażeniu zgody lub na wniosek może być przeniesiony do innej jednostki samorządowej. Odbywa się to za porozumieniem pracodawców. Przesunięcie pracownika zatrudnionego na stanowisku urzędniczym następuje na podstawie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.). Pozostali mogą być przerzuceni do innej jednostki na mocy art. 1741kodeksu pracy (dalej: k.p.). W okresie przeniesienia ci ostatni u poprzedniego pracodawcy będą mieć urlop bezpłatny. Ich stosunek pracy nie wygaśnie, ale będzie zawieszony. W związku z tym powstać może wątpliwość, czy powinni otrzymać od pracodawcy, u którego mają urlop bezpłatny, świadczenia związane ze stosunkiem pracy, w tym nagrodę jubileuszową.

Artykuł 22 u.p.s. określa tylko sytuację dotyczącą przesunięcia urzędnika za porozumieniem pracodawców. Brak jest natomiast analogicznej regulacji dotyczącej pracownika, który nie jest zatrudniony na stanowisku urzędniczym. Wówczas na mocy art. 43 u.p.s. stosuje się art. 174 k.p.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane