statystyki

Prawo pracy: 2 plus 2 nie zawsze równa się 4

autor: Agata Godek02.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:58
prawo prawnik

Czy aby na pewno tak powinno być?źródło: ShutterStock

Czy istnieją proste, czytelne, niebudzące wątpliwości przepisy prawne? Śmiem twierdzić, że nie.

Choć, co prawda, polemika na tym tle istnieje od dawna i właściwie odpowiedź na tak postawione pytanie może przynieść współczesna filozofia interpretacji prawniczej. Niewątpliwie bogata literatura dotycząca wykładni prawa czy publikacje dotyczące argumentacji prawniczej zachęcają do podnoszenia ciekawych zagadnień. Jak się bowiem okazuje, teoria i filozofia prawa (choć wielu praktykom wydają się zawieszone w próżni), wbrew pozorom znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jednym z takich problemów jest intencjonalność prawodawcy. Niestety intencja racjonalnego prawodawcy bywa na dużym poziomie ogólności. Przytoczę jeden przykład z mojego podwórka, przenosząc uzasadnienie postawionej tezy do pozornie prostego przepisu prawa pracy.

Zgodnie z art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502) „pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”. Przepis ten na pierwszy rzut oka nie powinien budzić żadnych wątpliwości. Jest prosty, klarowny i łatwy w zastosowaniu. Tak jednak nie jest.

Zgłosiła się do mnie pracownica, matka dwójki dzieci, która zgodnie z przytoczonym przepisem posiadała prawo do dwóch dni wolnego na opiekę nad dzieckiem do 14 lat. Wszystko było oczywiste, do chwili gdy okazało się, że ta pracownica każde z dzieci ma z innym partnerem. Ojciec jednego dziecka wyjechał i nie ma z nim kontaktu. Jednocześnie brak informacji, żeby był pozbawiony praw rodzicielskich. Tymczasem ojciec drugiego dziecka przebywa z pracownicą i dwójką jej dzieci we wspólnym gospodarstwie domowym.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane