statystyki

Przejęcie firmy wymusza nowe umowy o zakazie konkurencji

autor: Tomasz Zalewski13.02.2015, 07:33; Aktualizacja: 13.02.2015, 07:58

Jeżeli nowy pracodawca chciałby, aby przejęci pracownicy byli związani wobec niego zakazem konkurencji, musi zaproponować im nowe umowy - mówi w wywiadzie dla DGP Grzegorz Ruszczyk, radca prawny, partner w Kancelarii Raczkowski Paruch.

SN orzekł w środę, że nowy pracodawca, który przejmuje zakład pracy, nie jest związany zawartymi wcześniej umowami o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Nawet jeśli był on wpisany do umowy o pracę. Czy to orzeczenie jest przełomowe?

Tak. Do tej pory uważano, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia ma charakter mieszany, tj. związany funkcjonalnie ze stosunkiem pracy, a jednocześnie właściwy do pewnego stopnia umowie regulowanej przepisami kodeksu cywilnego. W efekcie stosowano do niej przepisy o przedawnieniu (por. wyrok SN z 24 kwietnia 2012 r., sygn. akt I PK 56/12), przy czym można było do niej odnosić instytucje nieznane kodeksowi pracy, np. kary umowne za złamanie zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia (wyrok SN z 7 czerwca 2011 r., sygn. akt II PK 327/10). Ponieważ uważano, że element „pracowniczy” takiej umowy jest istotny, to przyjmowało się – także ze względów ostrożnościowych – że wraz z przejściem zakładu pracy dochodzi również do przejścia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Sąd orzekł wczoraj inaczej. W konsekwencji po przejściu zakładu pracy zatrudniony nie może dochodzić odszkodowania za zakaz konkurencji od nowego pracodawcy.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane