statystyki

Obowiązki pracownika muszą być precyzyjnie określone

autor: Dariusz Gawron-Jedlikowski10.07.2014, 10:00; Aktualizacja: 10.07.2014, 10:10
Praca

Pracaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, wprowadzając w umowach o pracę zapisy chroniące ich interes gospodarczy, nie mogą naruszać praw zatrudnionych.

Art. 29 kodeksu pracy określa minimalny zakres elementów, które powinny być wskazane w umowie o pracę. Oprócz właściwego określenia stron umowy ważne jest także precyzyjne i jednoznaczne określenie rodzaju umówionej pracy. Pracodawca może także wprowadzić do niej szczególne uregulowania, które mogą dotyczyć np. zakazu konkurencji czy monitowania stanowisk pracy podwładnych.

Problemy z definicją

Wobec braku formalnej definicji ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, przedsiębiorca może wskazać w umowie na działania lub zaniechania podwładnego, które będą tak kwalifikowane. W praktyce będzie to zależało od charakteru pracy konkretnej osoby i jej wpływu na funkcjonowanie zakładu. W umowie może zatem się znaleźć stwierdzenie, że spóźnienie będzie miało charakter ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, gdy punktualna obecność w pracy determinuje możliwość jej wykonania w ogóle lub w istotnym zakresie. Tak będzie np. w przypadku aktora, jeżeli spóźni się na przedstawienie, w którym gra.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane