Zostałeś zwolniony z pracy? Oto 7 obowiązków, jakie ma wtedy pracodawca

autor: Agnieszka Brzostek03.02.2015, 07:00; Aktualizacja: 03.02.2015, 12:41
zwolnienia, praca

Prawo do odprawy przysługuje też osobom, które tracą pracę w wyniku zwolnień grupowych.źródło: ShutterStock

Konieczność niezwłocznego wystawienia świadectwa pracy, wypłata podwładnemu należnych mu świadczeń pieniężnych i wyrejestrowanie go z ubezpieczeń to zasadnicze powinności szefa po wręczeniu wypowiedzenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Michał(2015-02-03 08:50) Zgłoś naruszenie 33

  Ameryki nie odkryję pisząc, że znowu autorka popełnia błąd za błędem.
  Po pierwsze punkt 3 - masło maślane. Nie potrafi Pani nawet poprawnie przepisać z ustawy warunków wypłaty odprawy.
  Po drugie - pracodawca nie musi wydać świadectwa bezwzględnie w ciągu 7 dni. Może je w tym czasie wysłać pocztą. Pracownik otrzyma je więc później.
  Może za dużo wymagam od Gazety PRAWNEJ? W sumie może tylko dwa rażące błędy mogące skutkować porażką pracownika przed sądem pracy to nie tak dużo?

  Odpowiedz
 • dobrze że z tego gnoju wyjechałem(2015-02-03 20:10) Zgłoś naruszenie 293

  Pracodawca w tym kraju ma tylko przywileje, obowiązki to ma pracownik, którego pracodawca może je..ać za wszystko. A jak już przesadzi, to sąd łaskawi zasądzi po trzech latach procesu odszkodowanie w wysokosci 500 zł. No to akurat tyle, ile pracodawca wydaje na waciki dla żony. Oczywiście tych pieniędzy nie zapłaci ze swoich, tylko zabierze z pensji innym pracownikom. Ten kraj to dno i warstwa mułu. Dlatego młodzi wyjeżdżają stąd na potęgę. Bo nie dość, że niskie zarobki, chamota na kierowniczych stołkach, to jeszcze głupie prawo i które do reszty jest psute przez wymiar hehe sprawiedliości (chyba kapitalistycznej). W USA ja takie numery jak w tym kraju, to pracodawca idzie w skarpetkach. W europie zachodniej, też dostaje taki domiar, że mu się nie opłąca. W Polsce można pracownika traktować gorzej niż psa - bo państwo jeszcze temu przyklaśnie.

  Odpowiedz
 • proceduralista(2015-02-08 14:27) Zgłoś naruszenie 00

  Najpierw pracodawca powinien odczytywać pracownikowi prawa Mirandy...

  Odpowiedz
 • ola(2015-02-10 22:02) Zgłoś naruszenie 15

  Ja nie mam zamiaru na to czekać, dlatego póki mam pracę zdecydowałam się na wzięcie kredytu w Getin banku i otworzenie swojego zakładu krawieckiego. Konkurencja jest spora ale mam nadzieję podołam.

  Odpowiedz
 • qweq(2015-12-17 00:50) Zgłoś naruszenie 03

  A jak to jest z urlopem. Przysługuje za cały rok, czy za przepracowaną część? Przykład - od nowego roku przysługuje mi 26 dni urlopu. Powiedzmy że składam wypowiedzenie z początkiem roku i w okresie wypowiedzenia wykorzystuję cały ten urlop. I zmieniam pracę. I co w nowym miejscu pracy? Cały rok bez dnia urlopu, czy normalnie leci mi 2dni/miesiąc? Bo w ten sposób wychodzi że w roku kiedy zmienia się pracę można mieć prawie 2x tyle urlopu co normalnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • neko(2016-06-14 12:04) Zgłoś naruszenie 44

  A jak to jest kiedy pracownik ma umowę na czas nieokreślony i sam się zwalnia a pracodawca zgadza się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron od zaras czy wtedy wypłsci mu ekwiwalent za 3 miesiące wypowiedzenia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane