statystyki

Inspekcja pracy i prokuratura będą ścigać łamiących prawa zatrudnionych

autor: Łukasz Guza31.12.2014, 07:10; Aktualizacja: 31.12.2014, 07:14
Zawiadomienia o łamaniu praw osób pracujących

Zawiadomienia o łamaniu praw osób pracującychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Inspekcja pracy i prokuratura zwierają szyki przeciwko pracodawcom łamiącym prawa zatrudnionych. Tym ostatnim grozi sprawa karna.

204 wszczęte sprawy i 55 aktów oskarżenia to dotychczasowy bilans zawiadomień do prokuratury składanych w tym roku przez inspektorów pracy (za okres styczeń–listopad). Choć w 44 przypadkach prokuratorzy odmówili wszczęcia postępowania, a 127 spraw umorzyli, to jednak statystyki potwierdzają odwrócenie trendu w tym zakresie. Wymiar sprawiedliwości częściej podejmuje sprawy zgłaszane przez inspekcję pracy, niż je odrzuca. Jeszcze kilka lat temu było odwrotnie. Na przykład w 2009 r. na podstawie zawiadomień od inspektorów wszczęto 229 postępowań, odmówiono wszczęcia w 140 przypadkach, a 281 spraw umorzono. To nie tylko wynik zmiany w prawie, która wzmocniła rolę inspektorów w tego typu sprawach, ale także coraz lepszej współpracy na linii PIP – prokuratura.

Zmiany i problemy

Od 8 sierpnia 2011 r. prowadzący postępowanie musi uzasadnić swoje postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia lub o jego umorzeniu, jeśli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył inspektor pracy. Od 9 kwietnia 2014 r. 7-dniowy termin na wniesienie zażalenia od takiej decyzji biegnie dopiero od momentu jej doręczenia wraz z uzasadnieniem. Te zmiany umożliwiły inspektorom skuteczniejsze zabieganie o to, aby ujawnione przez nich naruszenia prawa pracy znalazły finał w sądzie, a pracodawca, który się ich dopuścił – poniósł odpowiedzialność karną.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • lech1963(2015-01-02 13:48) Zgłoś naruszenie 00

  Polski system to mistrzowie pozoracji i stosowania uników jak mieć więcej kosztem innych!
  Pozorne działania, nieskuteczne dochodzenia, niewykonalne wyroki to wózek na którym jedzie to państwo kosztem własnych obywateli!

  Odpowiedz
 • Abaks(2014-12-31 17:07) Zgłoś naruszenie 00

  Jest to chyba jakieś nieporozumienie. PIP będzie ścigał łamiących prawo pracodawców? I to we współpracy z prokuraturą? Autor nie wie co pisze. Być może są takie przypadki ale to wyjątki. Niech autor poprosi o wyjaśnienie z GIP kierownika sekcji wewnętrznej Pana Jacka O. Okręgowego Inspektora Pracy w Łodzi, oraz jego z-cę. Inspekcję PIP z Piotrkowa Trybunalskiego a szczególnie insp. P.W. Dlaczego od ponad roku otoczono opieką i ochroną niemiecką firmę z okolic Opoczna. Przeprowadzano ,,kontrole'' na wnioski pracowników i mimo że dokumentacja jest bardzo obszerna, mimo wielu dowodów broni się pracodawcę a nie pokrzywdzonych pracowników. Firma ta łamała i łamie nie tylko kp czy kk. Oszukiwano US, oszukiwano sądy, pisano ,składano, oświadczano nieprawdę, fałszowano dokumentację. Jest to tak obszernie i dokładnie udokumentowane że tylko ktoś bardzo nieudolny lub bardzo zainteresowany mógłby tego nie zauważyć i podważać dowody wybielając firmę. A między bajki można włożyć współpracę PIP z Prokuraturą. Chyba że ta współpraca miałaby polegać na ściganiu pracowników za ujawnianie przestępczej działalności firm. Być może jest to życzenie na przyszłość, ale do tego potrzebna jest zmiana rządu, gdyż ten który jest obecnie jest rządem antypracowniczym. Może po wyborach w 2015 r coś się zmieni ale z obecnym stosunkiem PIP do pracowników i łamaniem prawa przez pracodawców PIP jest instytucją zbędną.

  Odpowiedz
 • Obywatel(2014-12-31 18:03) Zgłoś naruszenie 00

  :)))))))))) 558 Przez cały rok 558 spraw co za sprawność chyba padnę ze śmiechu.Ja tyle to bym znalazł w jeden miesiąc wystarczy wziąć gazetę z ofertami pracy umowy śmieciowe prawie wszędzie.Nie ośmieszajcie się zlikwidujcie w końcu ten PIP bo szkoda pieniędzy na nich.

  Odpowiedz
 • Vox61(2014-12-31 18:31) Zgłoś naruszenie 00

  Uwierzę jak PIP i prokuratura zrobią wreszcie porządek w TVP. I niech nie czekają na oficjalne zawiadomienie. Dowodów łamania prawa aż nadto na stronie ZZPT TVP Wizja .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane