Pięć miliardów złotych na trzynastki dla urzędników. Dostają je nawet ci z naganą

autor: Artur Radwan31.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 31.12.2014, 07:51
grupa osób, urzednicy, biznesmeni

Dodatkowe wynagrodzenia roczne rosną w lawinowym tempieźródło: ShutterStock

Dodatkowe wynagrodzenia roczne rosną w lawinowym tempie – alarmują szefowie urzędów. Rząd jednak nie chce ich likwidacji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (62)

  • qwerty(2014-12-31 07:24) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, zlikwidować wypłaty, płacić zupą z brukwi, jak w Auschwitz. A panom expertom płacić po 1 mln zł na miesiąc. -

    Odpowiedz
  • skarbona(2014-12-31 07:27) Zgłoś naruszenie 00

    O! pan redaktor (celowo z małej litery) znowu wrócił w swojej starej odsłonie.

    A pan jak pracował w ministerstwie jako URZĘDNIK to dostawał "13" czy nie?

    Odpowiedz
  • emeryt 46(2014-12-31 07:53) Zgłoś naruszenie 00

    KTO DOSTANIE TRZYNASTKI ? . DOSTANIE JE " ŻELAZNY ELEKTORAT " PLATFORMY I PSL-U . TO SĄ WŁAŚNIE
    URZĘDNICY KTÓRZY ZA POSADĘ NA NICH GŁOSUJĄ , KAŻDY Z TYCH KTÓRZY OD PLATFORMY I PSL-U DOSTALI PRACE WIE ŻE TAK DŁUGO JAK BĘDĄ NA PLATFORMĘ I NA PSL GŁOSOWAĆ BĘDĄ MIELI PRACĘ , BĘDĄ MIELI PODWYŻKI I OPIEKĘ - A URZĘDNIKÓW W POLSCE JEST TYLE ŻE PRZY NISKIEJ FREKWENCJI SPOŁECZEŃSTWA PODCZAS WYBORÓW - ICH GŁOSY DECYDUJĄ ŻE PLATFORMA I PSL RZĄDZĄ I BĘDĄ RZĄDZIĆ .

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2014-12-31 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    "Obecnie pracownik, który otrzyma naganę lub słabą ocenę okresową, również jest uprawniony do dodatkowej nagrody rocznej " - Tak jest, a to dlaczego, że tzw. trzynasta pensja jest efektem swoistej umowy społecznej, polegającej na tym, że na co dzień urzędnicy otrzymują niskie pensje, ale jest to0 potem wyrównywane w nowym roku dodatkową pensją. Wypowiadający się powyżej zacytowanymi słowy Pan dr Aleksander Proksa, radca prawny, powinien był sobie przypomnieć uwarunkowania czasów transformacji, zamiast wydawać sądy, bez koniecznej i w tym przypadku wiedzy. Panie mecenasie, trzynastka nie jest też nagrodą, ani premią.

    Odpowiedz
  • a(2014-12-31 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    Redaktorek zapomniał wspomnieć o zamrożonych od 7 lat płacach, taki to cymes , córka w Anglii śmieje się ze mnie że ma dwa razy więcej z napiwków ( jako kelnerka) niż ja pensji z "13" włącznie :)

    Odpowiedz
  • Andrzej(2014-12-31 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za premiami, ale przeciw trzynastkom. Lepiej pracujesz ( jak to zmierzyć?) dostajesz.

    Odpowiedz
  • Kuba(2014-12-31 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma to jak wiekuiście zamrozona najniższa pensja, zero nadgodzin, zero premii i zero "dziękuję". Tylko ciepłe słowo na koniec każdego miesiąca... "jak nie pasuje to wypi*rd*laj". Mój kraj taki piękny...

    Odpowiedz
  • kika(2014-12-31 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    urzędnicy , górnicy , mundurowi , politycy , kler , lekarze , prawnicy , sędziowie , oraz emeryci z tychże profesji -
    - a my rypiący po 12 h musimy na to wyłożyć . wspólnota pierwotna - feudalizm - kapitalizm - socjalizm - kapitalizm - feudalizm --- no i co zostało ???... i zdziwko że młodzi wyrywają stąd aż się dymi ??? toż mają oczy i widzą .

    Odpowiedz
  • poborca(2014-12-31 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy którzy tak zapierd... jak dzikie osły, którzy są okradani przez Państwo, którzy przecież łożą na wszystkich nierobów pracujących w urzędach. Nie mówię, że wszyscy ale na bank sporo tych ciężko zapierd... dostaje najniższą krajową... a resztę kur... pod stołem bez składek bez podatków!!! Kto tu kogo okrada i na kogo łoży?!?!? Ci co płacą uczciwie składki i podatki!! Ja pracując w urzędzie sam na siebie zarabiam ściągając niepłacone podatki, kary, mandaty i inne pierdoły! Codziennie spotykam się ze złodziejami bo inaczej tego nazwać nie można którzy zamiast zapierd... to ciągle główkują jakby tu okraść Państwo (wyłudzić zwrot VAT, naje... zaległości i przy okazji także swojego kontrahenta.)
    A tak już poza tematem to w ciemno mogę mówić który artykuł nabazgrał radwan.
    I do kogo macie pretensje? Do ludzi którzy pracują w urzędzie? Miejcie wonty do tych bandytów z Wiejskiej i Świętokrzyskiej!!! Jak tak kłóje w oczy to zatrudnijcie się jako nauczyciel, pielęgniarka, policjant, strażak, urzędnik itp. itd.

    Odpowiedz
  • O_o(2014-12-31 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    kika co stoi na przeszkodzie żebyś został/została górnikiem lekarzem, nauczycielem, sędzią, prokuratorem, urzędnikiem, strażakiem, policjantem ?!?!

    Odpowiedz
  • agnes1(2014-12-31 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieje że autor artykułu będzie tak rzetelny, że pojawi się kontynuacja artykułu - następna część o trzynastkach nauczycieli, kolejna o trzynastkach górników, kolejny o trzynastkach pracowników firm energetycznych. Wszak nie tylko urzędnik dostaje trzynastkę.

    Odpowiedz
  • RT(2014-12-31 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli gazeta nazywa się "gazetą PRAWNĄ" to powinna choćby z ostrożności powinna zakładać, że będą ją czytac prawnicy i ludzie, którzy pracują z przepisami.
    Pan redaktor raczy pisać - cytuję:
    "Jeśli urzędnik dostawał duże nagrody, w tym jubileuszową, to automatycznie ta jego dodatkowa pensja rośnie"
    Problem tylko w tym, że od jubieleuszów pensja nie rośnie.
    Art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym mówi:
    "Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy."

    Spójrzmy zatem na rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i... oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop: § 6 pkt. 3 w związku z § 14. Nagród jubileuszowych się nie uwzględnia przy liczeniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

    Odpowiedz
  • ciekawski(2014-12-31 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo Panie Poborco, właśnie tak jest, a swoioa drogą jeszcze nigdy nie przeczytałem ile to zarabiają dziennikarze, a taki jestem ciekawy

    Odpowiedz
  • Gdynianin(2014-12-31 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    Żaden ekspert o zdrowych zmysłach nie doradzałby likwidacji 13-tek, bo one w naszym kraju jeszcze bardzo długo będą główną siłą napędzającą wzrost gospodarczy kraju. Większość ludzi uprawnionych do otrzymania 13-tej pensji od razu ją wydaje na podstawowe potrzeby rodziny. Mówiąc inaczej- łata budżet domowy, usprawnia urządzenia AGD i RTV, modernizuje i usprawnia parki maszyn pod blokiem. Myślę, że Pan redaktor mając w swoim życiu epizod z MON doskonale to rozumie, i nie opisuje w artykule swoich przemyśleń, tylko cytuje „EKSPERTÓW”. Nie patrzmy na średnią pensję i trzynastki, tylko wyjdźmy na ulice i przyjrzyjmy się rodakom. Popatrzmy co kupują, jak się ubierają, czym jeżdżą. Nie krzyczmy „zabrać”, bo to nic nie zmieni, natomiast to że osoby ukarane naganą są uprawnione do nagrody rocznej w postaci 13-tej pensji, mnie nawet dziwi. Pozdrawiam tych co zarabiają 2800 zł netto i mają 4 osoby na utrzymaniu. 1000 leci na opłaty od razu jeszcze tego samego dnia co wypłata. Byle do 13-tki ;-)

    Odpowiedz
  • Alek(2014-12-31 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ja moge zrezygnowac z 13-tki pod warunkiem ze moje wynagrodzenie wynosic bedzie 75% sredniej krajowej. Niestety nawet Pani w Biedronce ma wiecej niz niejeden na stanowisku urzedniczym POZA WARSZAWĄ.

    W koncu trzeba napisac ze rozdmuchane pensje urzednikow sa w adm. samorzadowej i rządowej centralnej. Reszta dostaje doslownie jalmuzne a wymaga sie coraz wiecej.

    Odpowiedz
  • skarbona(2014-12-31 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    do 10.
    Jak to co stoi? Wykształcenie stoi na przeszkodzie i ten brak możliwości wrzucenia sobie raty leasingowej w koszty aby obniżyć RZECZYWISTY podatek do zapłaty.

    do 13.
    My akurat wiemy. I też zazdrościmy :-)

    Odpowiedz
  • quano(2014-12-31 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę jeszcze dopisać nauczycieli i całą mundurówka, a i jeszcze sędziów i prokuratorów do grupy uprzywilejowanych. Co roku ten sam temat z końcem roku. Jakie głupie są opinie na temat likwidacji trzynastego uposażenia. Przecież nikt nie chowa tych pieniędzy do skarpety tylko wydaje na doraźnie potrzeby. Zarobi wtedy krzykacz produkujący np. meble, albo ziemniaki w zieleniaku. Pracownicy w prywatnym sektorze tez dostają co miesiąc pod stołem lewe nieoskładkowane pieniądze i to też można nazwać je 14, 15, 16 wynagrodzeniem, a pracodawcę oszustem. Niestety pracownicy sektora prywatnego mogą pozazdrościć urzędnikom jedynie warunków pracy, ale nie płacy. Tylko warunki pracy stwarza im prywatny pracodawca w większości nastawiony na szybki zysk. Pracowałem w życiu już w firmach prywatnych, w których dbano tylko o właściciela i księgową od ukrywania i kombinowania. W budżetówce jest trochę inaczej chociaż mendy też się znajdą.

    Odpowiedz
  • veto(2014-12-31 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    A dla milionów emerytów przeznaczono na waloryzację zaledwie 3,6 mld zł.
    Wychodzi ca 36 zł/ m-c brutto na osobę .
    Gorzej niż w "bananowych republikach"

    Odpowiedz
  • skarbona(2014-12-31 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuje w Warszawie gdzie koszty utrzymania sa najwyzsze - zarobki niecale 1800 zl netto. Tak zabierzcie jeszcze 13-stki...

    Odpowiedz
  • Adam(2014-12-31 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Ej tam ... to podobna suma jak podwyżki całoroczne dla wszystkich emerytów i rencistów albo i więcej.

    Odpowiedz