statystyki

Ujawnianie zarobków to działanie na szkodę pracodawcy?

autor: Małgorzata Raczkowska30.12.2014, 07:51; Aktualizacja: 30.12.2014, 07:54
pieniądze-finanse-oszczędzanie

Niechęć do ujawniania wynagrodzeń szefowie uzasadniają też przyczynami wewnętrznymi.źródło: ShutterStock

Koleżanka z pracy zapytała mnie kiedyś, ile zarabiam. Nie chciałam powiedzieć, żeby nie sprawić jej przykrości – wydawało mi się, że mam więcej niż ona – opowiada pani Katarzyna. – Ona jednak drążyła tak długo, aż wydusiła ze mnie odpowiedź. Dałam się podejść, a teraz mam kłopoty, bo rozgadała w firmie i sprawa trafiła do szefa, z którym miałam nieprzyjemną rozmowę. Czy mogę ponieść karę za ujawnienie wysokości zarobków – pyta pani Dagmara

To zależy od zasad panujących w miejscu pracy. Kodeks pracy nie zajmuje się kwestią ujawniania wysokości zarobków: nie ma w nim ani zakazu w tej sprawie, ani obowiązku informowania o wysokości pensji osób postronnych. Jednak zapis o konieczności zachowania tej informacji w tajemnicy może znajdować się w regulaminie zakładu albo nawet bezpośrednio w umowie o pracę. Nie wiemy, w jakiej firmie pracuje pani Dagmara, jakie panują w niej obyczaje, jednak jest wiele firm, które nie są zainteresowane ujawnianiem zarobków swoich pracowników.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • transparentność(2014-12-30 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Zarobki powinny być jawne.
    Jeśli są przyznawane uczciwie, według przejrzystych kryteriów, to nie ma powodu dla którego miałyby być utajniane.

    Odpowiedz
  • Max(2014-12-30 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli jako pracodawca uczciwie oceniam pracę pracownika to nie mam powodów do ich utajnienia. Utajnienie zarobków spowodowane jest często duża rozpiętością wynagrodzeń w firmie.

    Odpowiedz
  • ela(2014-12-30 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Zarobki są tajne ,bo wiele pracowników musi pracować za najniższą krajową na różnego rodzaju ,,pociotki,,.Dlatego mówi się tylko o średniej.A co to jest średnia ?

    Odpowiedz
  • MK(2014-12-30 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    Powinien być zakaz utajniania zarobków. Chocby dlatego, że umożliwiłoby to udowodnienie dyskryminacji, jeśli występuje. Tajność w tym względzie służy bezkarnemu omijaniu zakazu dyskryminacji i faworyzowania krewnych i znjomych królika. To oczywiste.

    Odpowiedz
  • popieram wszystkie poprzedzające komentarze.......(2014-12-30 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    w Polsce za bezsens i głupotę są nagrody.A dlaczego do publicznej wiadomości na stronach internetu umieszcza się zeznania majątkowe w których jest podany dochód z zajmowanego stanowiska.W złodziejsko prowadzonych z obsadzaniem pociotów w firmach królika tak się dzieje.

    Odpowiedz
  • pilot(2014-12-30 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    Czy wiecie dlaczego po 89 pierwsze co usunieto z prawa karnego to dwa artykuly o sciganie afer i przestepstw gospodarczych a to dlatego ze obecni przy wladzy moga krasc bez karnie i nie ponosic zadnych kosekwencji
    Za PRL wlasnie z tych artukolow zostali skazani dyrektorzy za afere miesna na kare smierci za defraudacje panstwowych pieniedzy ,reszte dopowiedzcie sobie sami

    Odpowiedz
  • Vox61(2014-12-30 22:45) Zgłoś naruszenie 00

    W 2001 r ujawniłem , że moja młodsza wiekiem i stażem koleżanka , piastująca takie samo stanowisko , zarabia miesięcznie 16 ( ! ) razy więcej ode mnie ( ja 2 tys ona 32 tys ). Efekt jest taki . Ja od wielu lat jestem bezrobotnym ( ostatnio nawet pozbawionym zasiłków z opieki społecznej) , ona pracuje nadal w TVP .

    Odpowiedz