W związku z rosyjską agresją zbrojną obywatele Ukrainy mogą liczyć na pomoc między innymi w zakresie znalezienia pracy.

Od 24 lutego każdy obywatel Ukrainy ma możliwość legalnego podjęcia pracy bez żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy tylko, że jego pobyt w Polsce jest legalny.

– Otwarcie rynku pracy na obywateli Ukrainy, możliwość pracy bez dodatkowych oświadczeń czy zezwoleń to najważniejszy krok. Ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy będzie w stanie bez problemu znaleźć sobie zatrudnienie. Obywatele Ukrainy mają prawo do rejestracji w powiatowym urzędzie, a dzięki temu – możliwość korzystania z usług i instrumentów rynku pracy, m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego czy szkoleń – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Doradca pomoże

Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy
340 powiatowych i 16 wojewódzkich urzędów pracy. W urzędzie powiatowym mogą się zarejestrować jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy. Można to zrobić osobiście albo zdalnie, przez internet, za pośrednictwem portalu www.praca.gov.pl.
W tym drugim przypadku konieczna będzie jeszcze krótka wizyta w celu uzupełnienia dokumentacji oraz potwierdzenia poprawności danych podanych online. Rejestracji dokonuje się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego, a w przypadku jego braku w tym, na którego obszarze działania się przebywa. Podstawą jest dokument potwierdzający tożsamość. W razie jego braku można zgłosić się do starosty, który w takiej sytuacji ma prawo udzielić zgody na rejestrację.

Po dokonaniu formalności obywatelowi Ukrainy zostanie przydzielony doradca zawodowy lub pośrednik pracy. W powiatowych urzędach pracy obywatele Ukrainy mogą bowiem skorzystać z usług poradnictwa zawodowego, a w wojewódzkich urzędach pracy z centrów informacji i planowania kariery zawodowej. Doradca lub pośrednik pomoże nie tylko w zbadaniu kompetencji, ale też zainteresowań, uzdolnień oraz potrzeb w zakresie pracy. Można przy tym skorzystać z testów psychologicznych oraz do badania zainteresowań i uzdolnień.

Poza tym doradcy i pośrednicy pomogą w ustaleniu kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, umiejętności i uprawnień zawodowych. Na tej podstawie określą możliwość podjęcia pracy oraz pomogą w sprecyzowaniu oczekiwania co do zatrudnienia, w zakresie czasu pracy czy wynagrodzenia. Takie wsparcie pomaga w znalezieniu pracy, zmianie kwalifikacji czy wyborze zawodu.

W ciągu 60 dni od rejestracji obywatel Ukrainy otrzyma Indywidualny Plan Działania, który będzie musiał zrealizować, pod kontrolą powiatowego urzędu pracy.

Doradcy zawodowi udzielą poza tym informacji na temat zasad prowadzenia działalności gospodarczej, pomogą w pisaniu dokumentów aplikacyjnych czy przekażą informacje o innych instytucjach o charakterze pomocowym.

Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy jest też przepustką do skierowania przez powiatowy urząd do pracy. Ale nie tylko. Dzięki rejestracji obywatel Ukrainy może korzystać z wielu usług, zwłaszcza tych oferowanych w ramach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Mowa o pośrednictwie pracy, poradnictwie zawodowym, szkoleniach i stażach, ale też dofinansowaniu w celu podjęcia działalności gospodarczej, refundacji zatrudnienia, zwrotu kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy czy refundacji kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną.

Jak szukać ofert

Możliwości szukania pracy jest wiele. Po pierwsze, można to zrobić we własnym zakresie, składając dokumenty u wybranego pracodawcy, albo korzystając z pomocy organizacji i podmiotów specjalizujących się w pośrednictwie pracy.

Wiele jest też sposobów na dotarcie do ofert pracy. Obywatelom Ukrainy dedykowana jest na przykład Centralna Baza Ofert Pracy. Można z niej skorzystać bez konieczności wychodzenia z domu, czyli online za pośrednictwem swojego komputera, tabletu czy smartfona. Przeszukiwanie bazy ofert jest możliwe również za pośrednictwem specjalnej aplikacji mobilnej ePraca, która działa na Androidzie oraz iOS. Poza tym ofert pracy można szukać w powiatowych urzędach pracy, Ochotniczych Hufcach Pracy, prywatnych agencjach zatrudnienia oraz na portalach internetowych.

Ale na tym liczba miejsc, w których obywatele Ukrainy mogą szukać pomocy w znalezieniu pracy, nie kończy się. Wsparciem służy Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia „Zielona Linia”. Na portalu obywatel Ukrainy znajdzie informacje dotyczące pomocy udzielanej przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy.
Za jego pośrednictwem zyskuje też dostęp do informacji
na temat uprawnień na rynku pracy, procedur zatrudniania cudzoziemców, szkoleń i przekwalifikowania, ale też ofert pracy, form wsparcia dostępnych z urzędu pracy czy instrumentów oferowanych na rynku, takich jak staże, bony, przygotowanie zawodowe dorosłych. Na portalu są też wiadomości dotyczące procedury rejestracji w urzędzie pracy, legalizacji pobytu oraz zatrudnienia, zezwolenia na pracę, powierzenia pracy na podstawie oświadczenia czy wiz. Zamieszczone porady i filmy pokazują, jak skutecznie szukać pracy. Poza osobistym przeglądaniem portalu można też skontaktować się z konsultantem, dzwoniąc na infolinię 195224, za pośrednictwem serwisów społecznościowych oraz w formie czatu. Konsultanci opowiedzą o obowiązujących procedurach zatrudniania, formach wsparcia dla bezrobotnych i poszukujących pracy dostępnych z urzędu pracy. Pomogą też w szukaniu szkoleń, wskazując możliwości ich dofinansowania. „Zielona Linia” i infolinia dostępna jest już w języku polskim, rosyjskim, angielskim, a niebawem także w ukraińskim.

Obywatele Ukrainy mogą również skorzystać z Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl, dostępnego w języku ukraińskim. To internetowy serwis informacyjny publicznych służb zatrudnienia, czyli powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy. Na centralnej witrynie zawiera informacje dotyczące krajowego i europejskiego rynku pracy, zadań państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz przepisów regulujących kwestie z tym związane. Poza tym daje dostęp do witryn poszczególnych urzędów pracy, na których dostępne są informacje dotyczące oferowanego wsparcia, świadczonych usług oraz aktualnej sytuacji na lokalnych rynkach pracy. W ostatnich dniach wortal zyskał nową zakładkę, zaadresowaną tylko do obywateli Ukrainy, przybyłych do Polski po 24 lutego w związku z wojną w ich kraju. Zakładka Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy – zawiera informacje dotyczące m.in. rynku pracy w Polsce, Unii Europejskiej, a także pomocy w innych obszarach. Tak jak cały wortal dostępna jest w języku ukraińskim.

– Obywatele Ukrainy mogą także sami – lub z pomocą innych – skorzystać z dostępnej w języku ukraińskim strony www.pomagamukrainie.gov.pl. Zbiera ona w jednym miejscu informacje dotyczące rynku pracy, zawiera odniesienia do takich stron jak Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia, Portal usług elektronicznych urzędów pracy, Centralna Baza Ofert Pracy, a także do portalu Zielona Linia, aplikacji ePraca i infolinii 19524. Nasi wschodni sąsiedzi mogę liczyć na pomoc z wielu źródeł – zaznacza Marlena Maląg.

partner

ikona lupy />
foto: materiały prasowe