statystyki

Zatrudniając osobę 50+ możesz korzystać z ulg obniżających koszty pracy

autor: Bożena Wiktorowska27.11.2014, 18:00
Właściciele firm często narzekają na obowiązek odprowadzania wysokich składek na FP i FGŚP.

Właściciele firm często narzekają na obowiązek odprowadzania wysokich składek na FP i FGŚP.źródło: ShutterStock

Nie trzeba wypłacać chorobowego za 19 dni w roku w przypadku niezdolności do pracy zatrudnionego, który ukończył 50. rok życia.

Firmy zatrudniające osoby powyżej 50. roku życia mogą korzystać z ulg obniżających koszty pracy. Wśród ulg są zwolnienia z płacenia składek na Fundusz Pracy (FP) oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Dodatkowo przysługuje im preferencja dotycząca zasad wypłat wynagrodzenia chorobowego. Dzięki niej wypłacają to świadczenie krócej niż w przypadku pozostałych pracowników.

Chory pracownik

Zgodnie z obowiązującymi przepisami firmy zatrudniające pracowników mają obowiązek wypłaty wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Jednak od tej generalnej zasady istnieje wyjątek, który dotyczy zatrudnionych, którzy ukończyli 50. rok życia.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • NIcola988(2014-11-28 07:38) Zgłoś naruszenie 00

    Osoby 50 + są często chore i nie mogą podjąć pracy. Ale w tym kraju nie bierze się pod uwagę ludzi chorych, to zbędny balast. Najlepiej zamieść problem pod dywan.Albo wszystkimi dostępnymi środkami, dobić osobę 50 + do tego chorą! Np. ZUS, organizacje pozarządowe, które nie chcą pomóc, inne formy.To jest Kanada. Jesteśmy wszyscy zdrowi,ale lenie i nie chce nam się pracować! Co za uproszczenie tematu. Posłowie też będę kiedyś chorzy. Tylko ich stać będzie na opiekę. W Polsce to najlepiej być posłem, księdzem,lub jakąś szychą - wtedy nie ma się problemu.PIsze to osoba niepełnosprawna, której mimo interwencji, Państwo nie chce pomóc.

    Odpowiedz
  • adam(2014-11-27 21:44) Zgłoś naruszenie 00

    Czy dotyczy to również dorabiających emerytów ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane