Kontrola zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę lub ZUS, czyli czego powinien obawiać się chory pracownik

autor: Agnieszka Brzostek26.11.2014, 07:00; Aktualizacja: 28.02.2019, 21:18
Po kontroli ZUS lub pracodawcy należy sporządzić protokół.

Po kontroli ZUS lub pracodawcy należy sporządzić protokół.źródło: ShutterStock

Pracownik na zwolnieniu lekarskim może zostać skontrolowany przez pracodawcę lub ZUS. Jeśli okaże się, iż zwolnienie jest niewłaściwie wykorzystywane, ubezpieczonemu grozi nie tylko utrata prawa do świadczenia chorobowego - firma może także rozwiązać z nim umowę. Zwolnić z pracy można także pracownika, który choruje zbyt długo.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Ola(2014-11-26 11:28) Zgłoś naruszenie 31

    I właśnie dlatego pracuje na czarno ,nie place ZUSu oraz mam w dupie POdat pisze znajomy.
    Oni chca inaksować składke co miesiąc a Mi nie wolno raz na kwartał zachorować!
    A poco -Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka.Dowód : --emerytury nie dostaniesz bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów okradli ZUS jak On okradł POlitycznie zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy siebie i kolesiów nie ruszając z żadnych przywieli --- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się

    Kontroli z ZUS mogą obawiać się zwłaszcza osoby, które:

    często korzystają z krótkotrwałych zwolnień lekarskich,
    kolejne zaświadczenia uzyskują od innych lekarzy,
    korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych,
    wcześniej były pozbawione prawa do wynagrodzenia za czas choroby w związku z niewłaściwym wykorzystanie zwolnień lekarskich,
    wcześniej składały zaświadczenie lekarskie po wyznaczonym terminie.

    Odpowiedz
  • anglik(2014-11-26 12:46) Zgłoś naruszenie 20

    Wprowadzmy do Poski taki kodeks pracy jaki jest w Anglii

    Odpowiedz
  • Marek(2014-12-06 04:28) Zgłoś naruszenie 20

    A Ja mam zarejestrowaną firme w Angli i Zus oraz skarbówka mnie nie rusza.Mam ich w d..., Otrzymuje wszystkie świadczenia i jeszcze będe miał lepszą emeryture w funtach, a opłata angielskiego odpowiednika Zus wynosi 50 funtów na PÓŁ ROKU. Wyobrażacie to sobie, w polsce składfki na ZUS to patologia. Naprodukowali młodych policyjnych i wojskowych emerytów i teraz zwykli ludzie muszą na nich płacić. Uciekajcie ze składkami do Angli, to się naprawde opłaca !!!

    Odpowiedz
  • obserwator(2014-11-26 08:12) Zgłoś naruszenie 21

    To znaczy pracownik ma opłacać ZUS , ale żadnych praw nie ma.
    Czy to jest moralne , żeby pracownika na chorobowym kontrolować i jeszcze jedynego żywiciela rodziny zwolnić pozostawić bez środków do życia.
    Opłacając składki na ZUS pracownicy oczekują innego podejścia i traktowania.
    Chorzy sami nie wypisują sobie zwolnienia .Nie macie zaufania do lekarzy Państwowej Służby Zdrowia to wasz problem. Kontrolować służbę zdrowia , czy faktycznie leczy , czy nie leczy . Natomiast zainteresować się chorymi pracownikami i odwiedzać ich w domach lub zawezwać na KOMISJE ZUSOWSKĄ W CELU UDZIELENIA RAD I POMOCY w rekonwalenstencji pomoc w otrzymaniu sanatorium , w rehabilitacji pomoc wykupie lekarstw ,udzielić pomocy medycznej przez zatrudnionych na etatach lekarzy specjalistów zusowskich i porad prawnych w sprawach kadrowych , chronić pracowników przed zwolnieniami.

    Odpowiedz
  • edwin(2014-11-26 11:46) Zgłoś naruszenie 12

    I PO co było zmieniac ustroj Teraz tylko prywata. Czas by wrócil socjalializm a prywtane zaklady nalezy znacjonalizować

    Odpowiedz
  • 1!(2014-11-26 18:44) Zgłoś naruszenie 11

    Kontroli z ZUS mogą obawiać się tylko Ci pracownicy, którzy symulują choroby i wykorzystują zwolnienia lekarskie. Tyle w temacie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Grzegorz(2014-11-26 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Kontrola pracownika to jest podważenie lekarza.Czy to jest demokracja?A co ze służba zdrowia jak pół roku i dłużej czeka się na specjalistę ,to nikogo nie interesuje i taka jest pomoc dla zwykłego człowieka poza sejmem ,wymiarem sprawiedliwości sędziami,prokuratorami to jest
    spółka" senatem i rządem Ci to maj raj na ziemi !ich nikt nie kontroluje i nie podważa zawszę maja rację

    Odpowiedz
  • Kuba(2014-12-02 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    do 6 -a ZUS powinien obawiać sie ,że ludzie wolą pracować na czarno i nie chcieć od Nich żadnych świadczeń zdrowotnych których i tak bez łapowek nie dostaniesz.

    Odpowiedz
  • Amigo(2014-12-05 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    PO co płacić ZUS?
    Żeby żyło sie lepiej...

    Odpowiedz