Elastyczny zakres obowiązków z ograniczeniami. Kiedy należą się nadgodziny?

autor: Renata Żaczek03.10.2014, 20:00
Kasjer

Kasjerźródło: ShutterStock

Jestem zatrudniona w sklepie spożywczym jako kasjerka. Nie mam ściśle określonego zakresu obowiązków, a szefowa każe mi również sprzątać cały sklep i rozkładać towar na półkach. Czy to jest zgodne z przepisami? Czy za takie prace należy mi się dodatkowe wynagrodzenie? Co mi grozi, jeśli odmówię wykonania polecenia wykraczającego poza obsługiwanie kasy? – pyta pani Ewelina.

Kodeks pracy nakazuje, byśmy pracowali sumiennie i stosowali się do poleceń przełożonych. Muszą one jednak dotyczyć pracy i nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Szef nie może więc wysłać nas po kawę, chyba że pracujemy w kafejce i jej zabrakło, a nasz zakres obowiązków przewiduje takie czynności jak zakupy. Zazwyczaj pracodawca konkretyzuje obowiązki, ustalając zakres czynności i obowiązków pracowniczych. Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem zapoznanie nowo przyjmowanego pracownika z zakresem jego obowiązków, sposobem wykonywania pracy i podstawowymi uprawnieniami. Pod pojęciem „zakres” należy rozumieć wszelkie istotne elementy tego stosunku prawnego, w tym czas świadczenia pracy, miejsce, wysokość wynagrodzenia.

Przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku sporządzenia zakresu czynności w formie pisemnej, zawartego w treści umowy o pracę ani dokładnego wskazania zakresu obowiązków pracowniczych w umowie o pracę. Może być podany pracownikowi w formie ustnej, może też być spisany w innym dokumencie, np. pisemnej instrukcji, która powinna być udostępniona pracownikowi w chwili zatrudnienia. Gdy jest na piśmie, zatrudniony potwierdza je własnoręcznym podpisem.

W każdej umowie o pracę musi być wskazany m.in. rodzaj wykonywanej pracy, co w praktyce oznacza zapis określający zajmowane stanowisko, np. kasjer, sprzedawca, księgowa, pomoc biurowa, magazynier itp. Dodatkowo można wskazać zakres czynności.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane