statystyki

Podległość służbowa to co innego niż ślepe posłuszeństwo

autor: Leszek Jaworski11.09.2014, 18:00
Postępowanie pracownika, gdy polecenie jest niezgodne z prawem

Postępowanie pracownika, gdy polecenie jest niezgodne z prawemźródło: DGP

Choć ustawa o pracownikach samorządowych jest nieprecyzyjna, to urzędnik nie musi wykonywać wszystkich poleceń. Chroni go kodeks pracy.

Jestem zatrudniony na basenie jako ratownik. W umowie o pracę mam zapisane, że muszę wykonywać polecenia związane z charakterem pracy, a te, które nie są ujęte w zakresie obowiązków, tylko jeżeli zostały wydane przez dyrektora bądź kierownika. Dodam, że jestem pracownikiem samorządowym (basen znajduje się przy publicznej szkole). Czy pracodawca może wydawać polecenia nieznajdujące się w zakresie obowiązków, jak grabienie liści czy plewienie?

Nie, ponieważ polecenia pracodawcy nie mogą wykraczać poza zakres czynności związanych z wyznaczonym stanowiskiem, poza ustalony sposób, czas i miejsce ich realizacji. Zatem nawet szczególne potrzeby pracodawcy nie uzasadniają wydawania pracownikowi plecenia wykonywania innych czynności niż wynikające z rodzaju pracy określonego w umowie o pracę. Dlatego trudno uznać, by grabienie liści czy plewienie było zgodne z treścią rodzaju pracy ustalonego w umowie o pracę z ratownikiem.

W przypadku pracownika samorządowego wątpliwości mogą wynikać z art. 25 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458 ze zm.; dalej: ustawa), która określa, że do obowiązków pracownika samorządowego należy sumienne i staranne wykonywanie poleceń przełożonego. Nie ma mowy w tym przepisie, że polecenia powinny dotyczyć tylko pracy. Jednak na mocy art. 43 ust. 1 ustawy w sprawach w niej nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.; dalej; k.p.). Wobec tego ma tu zastosowanie art. 100 par. 1 k.p., gdzie jest mowa, że pracownik jest zobowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane