statystyki

Urlop nie zawsze chroni pracownika przed zwolnieniem

11.09.2014, 20:00
Wakacje

Ochrona zatrudnionego dotyczy jedynie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.źródło: ShutterStock

Czy zatrudniony przebywający na urlopie wypoczynkowym podlega ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę? Na pytanie odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny Rachelski i Wspólnicy.

Co do zasady, art. 41 kodeksu pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) uniemożliwia firmie wypowiedzenie umowy o pracę podwładnemu w czasie trwania urlopu, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania takiej umowy bez wypowiedzenia. Okresy ochronne usprawiedliwionej nieobecności w pracy stanowią w rozumieniu art. 41 k.p. swego rodzaju limity czasowe, po wyczerpaniu których pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Określa je art. 53 k.p. (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 29 kwietnia 1991 r., sygn. akt III Apr 7/91).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ola(2014-09-11 22:56) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba znać soje prawa to pozwala oszczędzić pieniądze. Tak było też kartą ekuz miałam ją ze sobą a się wkopałam w lekarza z zapaleniem pecherza. Teraz wiem co i jak, a poza tym w torebce mam zurascin uro.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane