statystyki

Urlop nie zawsze chroni pracownika przed zwolnieniem

11.09.2014, 20:00
Wakacje

Ochrona zatrudnionego dotyczy jedynie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.źródło: ShutterStock

Czy zatrudniony przebywający na urlopie wypoczynkowym podlega ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę? Na pytanie odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny Rachelski i Wspólnicy.

Co do zasady, art. 41 kodeksu pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) uniemożliwia firmie wypowiedzenie umowy o pracę podwładnemu w czasie trwania urlopu, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania takiej umowy bez wypowiedzenia. Okresy ochronne usprawiedliwionej nieobecności w pracy stanowią w rozumieniu art. 41 k.p. swego rodzaju limity czasowe, po wyczerpaniu których pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Określa je art. 53 k.p. (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 29 kwietnia 1991 r., sygn. akt III Apr 7/91).


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ola(2014-09-11 22:56) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba znać soje prawa to pozwala oszczędzić pieniądze. Tak było też kartą ekuz miałam ją ze sobą a się wkopałam w lekarza z zapaleniem pecherza. Teraz wiem co i jak, a poza tym w torebce mam zurascin uro.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane