Zdobyta po długich staraniach praca nie zawsze okazuje się tą wymarzoną. Wtedy trzeba podjąć decyzję – zacisnąć zęby i pracować mimo wszystko, czy odejść z miejsca, które już na starcie nas rozczarowało. Co zrobić, jeśli podejmiemy tę drugą decyzję?

Po rezygnacji z pracy warto przemyśleć swoje oczekiwania: zastanowić się nad tym, jaką pracę chciałoby się wykonywać i co w pracy ma dla nas największe znaczenie. - Praca, w której możemy realizować nasze zainteresowania czy pasje da na pewno więcej satysfakcji. Dlatego czasem warto zastanowić się, czy nie podjąć jej nawet kosztem niższego wynagrodzenia na starcie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Warto wyciągnąć wnioski z nieudanej przygody z byłym pracodawcą, która powinna pomóc nam zrozumieć i poznać te aspekty wykonywanej dotychczas pracy, które nie są zgodne z naszymi zainteresowaniami, czy też umiejętnościami. Metodą prób i błędów można osiągnąć sukces.

Znajdź swoje miejsce

Organizacja pracy w różnych firmach może wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli źródłem rozczarowania w pracy były zadania, które wchodziły w zakres obowiązków na danym stanowisku – warto poszukać firmy o innym profilu lub pomyśleć o zmianie stanowiska, na które się aplikuje. Dziś informacje na temat ofert pracy i profilu poszczególnych firm łatwo można znaleźć w Internecie. Warto też pytać znajomych o firmy, które rozważa się, jako potencjalne miejsce pracy - to pomoże zdobyć wiedzę o rynku i odnaleźć swoje miejsce na nim.

Dostosuj CV do oferty

Kluczem do sukcesu w znalezieniu pracy jest dostosowanie informacji zawartych w CV do profilu wybranej firmy i konkretnego stanowiska. - Uzupełniając i poprawiając CV, warto przeczytać dokładnie oferty pracy dotyczące stanowiska, które nas interesuje. To pomoże nam poznać wymagania pracodawców. Nie zapomnijmy też o tzw. umiejętnościach uniwersalnych, takich jak komunikacja, czy praca zespołowa, które nabywamy w czasie naszej drogi zawodowej, a są one niezmiernie ważne w każdej firmie – radzi ekspert portalu monsterpolska.pl. Uniwersalne kwalifikacje - tj. obsługa komputera, umiejętność pracy pod presją czasu, łatwość nawiązywania kontaktów z klientami - sprawdzają się w większości zawodów.

Zmiany nie muszą być złe

Jedyną możliwością sprawdzenia, czy coś naprawdę nas interesuje lub jest naszą pasją – jest przekonanie się o tym w praktyce. To może jednak oznaczać konieczność podjęcia nowych wyzwań. - Czasem musimy odważyć się i podjąć staż, nawet jeśli wcześniej pracowaliśmy na pełen etat. Chcąc zmienić profil stanowiska, rozważmy także kursy lub studia, aby przekonać się, czy nowa praca będzie dla nas odpowiednia – zachęca Majewska.

Sposób na sukces? Realizm, szczerość, cierpliwość…

Przekłamywanie lub upiększanie powodów odejścia z poprzedniej pracy nigdy nie jest dobrym pomysłem. Prawdomówność to cecha, którą cenią rekruterzy. Dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej warto spokojnie i dokładnie wyjaśnić powody odejścia z poprzedniego stanowiska. - Najgorsza sytuacja dla każdego kandydata, to kłamstwo, które pracodawca może łatwo zweryfikować, na przykład kontaktując się z poprzednią firmą – ostrzega ekspert portalu monsterpolska.pl.

Przy poszukiwaniu nowej pracy trzeba pamiętać, że praca idealna nie istnieje - każde zajęcie składa się z czynności, które lubimy oraz tych, które po prostu musimy wykonać, nawet jeśli nie budzą zainteresowania i entuzjazmu. Trzeba się z tym liczyć w każdej pracy.

Stare powiedzenie mówi, że „wszystko co wartościowe, wymaga także wysiłku”. Szczególnie sprawdza się ono w przypadku tych, którzy poszukują nowej pracy i zamierzają zmienić kierunek swojej kariery. - Nawet jeśli są dni, które chcemy jedynie wyłączyć budzik i spać do południa, należy skupiać się na tych, w których perspektywa znalezienia lepszej posady zmotywuje nas do działania i doda energii – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Oprac. AB na podstawie materiałów monsterpolska.pl