Jakie uprawnienia mają osoby pracujące na część etatu

autor: Tomasz Zalewski17.07.2014, 16:00
Praca

Pracaźródło: ShutterStock

Pracodawca nie może dyskryminować i ograniczać uprawnień zatrudnionych w niepełnym wymiarze. Inaczej zapłaci odszkodowanie za naruszenia zasad równego traktowania.

Czy wymiar może być dowolnie ustalany?

Pani Małgorzata wychowuje dziecko, które nie dostało miejsca w przedszkolu. W związku z tym kobieta nie może normalnie pracować. Ostatnio dostała propozycję zatrudnienia w punkcie usługowym. Pracodawca zaproponował jej 1/4 etatu. Kobieta obawia się, że ktoś może kwestionować takie symboliczne zatrudnienie. Czy strony mogą dowolnie określać wymiar czasu pracy?

Praca

Praca

źródło: ShutterStock

Generalnie to zainteresowane strony ustalają wymiar czasu pracy. Mają w tym zakresie całkowitą swobodę i jeżeli dojdą do porozumienia, mogą dowolnie kształtować wymiar zatrudnienia, jaki znajdzie się w umowie. Są jednak przypadki, w których ustawodawca ograniczył możliwość wykonywania obowiązków służbowych na część etatu. Chodzi o sytuacje, w których pracownik ma łączyć korzystanie z uprawnień rodzicielskich z pracą (chodzi o urlop macierzyński czy rodzicielski). W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. By jednak praca nie zdominowała obowiązków rodzicielskich, ustawodawca ograniczył wymiar czasu pracy, o jaki może wnioskować opiekun dziecka. Może on występować do pracodawcy o zatrudnienie w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego czasu pracy.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane