Jakie uprawnienia mają osoby pracujące na część etatu

autor: Tomasz Zalewski17.07.2014, 16:00
Praca

Pracaźródło: ShutterStock

Pracodawca nie może dyskryminować i ograniczać uprawnień zatrudnionych w niepełnym wymiarze. Inaczej zapłaci odszkodowanie za naruszenia zasad równego traktowania.

Czy wymiar może być dowolnie ustalany?

Pani Małgorzata wychowuje dziecko, które nie dostało miejsca w przedszkolu. W związku z tym kobieta nie może normalnie pracować. Ostatnio dostała propozycję zatrudnienia w punkcie usługowym. Pracodawca zaproponował jej 1/4 etatu. Kobieta obawia się, że ktoś może kwestionować takie symboliczne zatrudnienie. Czy strony mogą dowolnie określać wymiar czasu pracy?

Praca

Praca

źródło: ShutterStock

Generalnie to zainteresowane strony ustalają wymiar czasu pracy. Mają w tym zakresie całkowitą swobodę i jeżeli dojdą do porozumienia, mogą dowolnie kształtować wymiar zatrudnienia, jaki znajdzie się w umowie. Są jednak przypadki, w których ustawodawca ograniczył możliwość wykonywania obowiązków służbowych na część etatu. Chodzi o sytuacje, w których pracownik ma łączyć korzystanie z uprawnień rodzicielskich z pracą (chodzi o urlop macierzyński czy rodzicielski). W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. By jednak praca nie zdominowała obowiązków rodzicielskich, ustawodawca ograniczył wymiar czasu pracy, o jaki może wnioskować opiekun dziecka. Może on występować do pracodawcy o zatrudnienie w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego czasu pracy.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane