Firmy z zagranicznym kapitałem są najbardziej hojne
Wysokość płac w miastach wojewódzkich wpływa na kondycję ekonomiczną regionów, które reprezentują. Tam, gdzie płace są najwyższe, na ogół także gospodarka jest najlepiej rozwinięta. W przypadku Mazowsza produkt krajowy brutto liczony na mieszkańca w 2012 r. był aż o 65 proc. wyższy od średniej krajowej. Bo głównie stolica pracuje na wynik całego regionu.
Wyłamuje się z tego pomorskie, gdzie choć płace w Gdańsku są wysokie, to PKB jest o 3,6 proc. niższy od przeciętnej w kraju. Ale już woj. śląskie potwierdza regułę – PKB per capita jest w tym regionie o 6 proc. wyższy od średniej krajowej, a Katowice są w czołówce rankingu. Z kolei na przykład w woj. lubuskim PKB jest o 17 proc. niższy od średniej krajowej, a w woj. podlaskim o 29 proc. Nie dziwi więc to, że płace w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Białymstoku są najniższe na tle innych miast wojewódzkich. O poziomie wynagrodzeń decyduje również nasycenie regionów firmami z udziałem kapitału zagranicznego. Bo zarobki w firmach z wyłącznym kapitałem obcym są aż o blisko 70 proc. wyższe niż w polskim prywatnym biznesie. Okazuje się na przykład, że najwięcej spółek akcyjnych z kapitałem zagranicznym jest właśnie w tych regionach, w których w miastach wojewódzkich płace są najwyższe – w woj. mazowieckim, śląskim, pomorskim, wielkopolskim. A bardzo mało w woj. podlaskim czy lubuskim. Zdaniem ekspertów jest wiele przyczyn, które powodują, że firmy zagraniczne lokują się w lepiej rozwiniętych regionach. Decyduje o tym m.in. stan infrastruktury drogowej i biznesowej oraz możliwość zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama