Wakacje to okres żniw dla branży turystycznej, która w czasie letnich miesięcy chętnie skorzysta z pomocy osób młodych, szukających wakacyjnej pracy.

Popularny serwis ogłoszeń drobnych Gumtree.pl na zapytanie „nad morzem” w kategorii „Oferty pracy” przedstawia dziesiątki ofert tymczasowego zatrudnienia. Ofert pracy wakacyjnej nad polskim morzem nie brakuje także w innych serwisach ogłoszeń. Pracodawcy najczęściej oferują oprócz wynagrodzenia zakwaterowanie, a czasem także wyżywienie. - Osoba poszukująca wakacyjnej pracy dorywczej w turystyce powinna pamiętać o sprawdzeniu pracodawcy, ustaleniu warunków współpracy oraz aspektów finansowych. Warto „mierzyć siły na zamiary” - np. nie można być opiekunem spływu kajakowego jeśli się nie potrafi pływać kajakiem. Należy ponadto pamiętać, że jest się w pracy, a nie na urlopie – radzi wszystkim zamierzającym podjąć wakacyjną pracę dr Krzysztof Celuch, prorektor Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji.

Na te same sprawy zwraca uwagę Katarzyna Spandowska, rzecznik prasowy Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP. - Osoby poszukujące wakacyjnej pracy w turystyce powinny przede wszystkim pamiętać o tym, że jadą do pracy, a nie na wakacje. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie ustalić z pracodawcą warunki zatrudnienia, tzn. rodzaj umowy (podpisać umowę przed rozpoczęciem pracy), stawkę (za godzinę, tygodniówkę, czy za miesiąc, itd.), czas pracy (ile godzin, dni, jakie przerwy, itp.). Należy ponadto ustalić, czy koszty zakwaterowania i wyżywienia oferowanego przez pracodawcę będą dodatkowo potrącane z wynagrodzenia – mówi. - Na pewno też trzeba uważać przy wyborze pracodawcy, bo zdarzają się wśród nich także nieuczciwi, którzy zatrudniają pracowników na czarno, bez umowy, a często okazuje się również, że nie chcą wypłacić należnego wynagrodzenia lub płacą mniej niż ustalił to z nimi wcześniej pracownik. Praca wakacyjna do łatwych nie należy. Nierzadko wymagana jest praca 7 dni w tygodniu po 10-12 godzin dziennie – wtóruje jej Alice Zawadzki z serwisu praca.trovit.pl.

Gastronomia

Najwięcej ofert pracy w miejscowościach turystycznych pochodzi od przedstawicieli branży gastronomicznej. Puby potrzebują dodatkowych barmanów, restauracje i ośrodki wypoczynku – kelnerów i pomocy kuchennej. Przy planowaniu podjęcia pracy w gastronomii trzeba pamiętać o uzyskaniu książeczki sanepidowskiej (książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych). Według ustawy koszt uzyskania książeczki powinien ponieść pracodawca, ale w praktyce ogłoszeniodawcy wymagają posiadania książeczki już od kandydatów, którzy zawczasu powinni zatroszczyć się o nią sami.

Kolonie

W wakacje pracodawcy z ośrodków turystycznych chętnie zatrudniają też osoby do pracy w recepcji, hostessy oraz osoby do rozdawania ulotek. Nieco rzadziej pojawiają się oferty dla promotorów, czyli młodych osób, których zadaniem jest prowadzenie promocji produktów wśród turystów. Do ogłoszeniowych osobliwości można zaliczyć ofertę pracy dla śpiewającego kelnera czy poszukiwanie sprzedawców innowacyjnej zatyczki do puszek z piwem chroniącej napój przed piaskiem i owadami.

Większe ośrodki wypoczynku potrzebują animatorów czasu wolnego dla swoich klientów. By zdobyć taką pracę najlepiej wykazać się doświadczeniem w prowadzeniu eventów lub przynajmniej odpowiednim szkoleniem.

Wciąż popularnym sposobem na zarobkowanie jest zatrudnienie się w charakterze wychowawcy kolonijnego. Aby nim zostać trzeba uzyskać certyfikat ukończenia kursu przygotowawczego (koszt takiego weekendowego kursu wynosi ok. 100 złotych). Przed wyborem firmy szkoleniowej warto sprawdzić czy ma ona akredytację miejscowego kuratorium oświaty. Zarobki wychowawców kolonijnych zależą od organizatora kolonii. Zazwyczaj wychowawca dostaje ok. 400-900 złotych na rękę za dwa tygodnie opieki nad młodymi ludźmi.

Zarobki

Ile można zarobić decydując się na sezonową pracę w branży turystycznej? Najmniejsze stawki, nawet poniżej 10 zł za godzinę, otrzymują osoby zatrudnione jako pomoc kuchenna, pokojowe, personel sprzątający i pomocniczy. Nieco lepsze warunki oferowane są sprzedawcom na straganach - oprócz stawki godzinowej często mogą one liczyć także na premię za dobre wyniki sprzedaży. Z racji otrzymywania napiwków na stosunkowo wysokie zarobki mogą liczyć kelnerzy. Szanse na sowite napiwki rosną, jeśli kelner potrafi obsłużyć gościa mówiącego w języku angielskim lub niemieckim w dobrym lokalu dużego nadmorskiego kurortu.

Z uwagi na krótki sezon, wynagrodzenie bywa wypłacane raz w tygodniu, a firmy handlujące na plażach gotowaną kukurydzą czy lodami oferują wypłatę na koniec każdego dnia. Dniówka wynosi w tym przypadku ok. 100-150 zł - oczywiście tylko w dni pogodne.