Mundurowi otrzymają specjalne nagrody motywacyjne, jeśli będą wykonywać dodatkową pracę w zastępstwie za chorych kolegów.
Obniżka o 20 proc. wysokości uposażenia wypłacanego chorym mundurowym spowodowała konieczność przygotowania przepisów wykonawczych dotyczących wypłat nagród. Umożliwiają one wypłatę dodatków dla osób pełniących służbę w zastępstwie funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniu lekarskim. Z tego powodu minister spraw wewnętrznych przygotował odrębne projekty rozporządzeń dotyczących wypłaty finansów m.in. strażaków, policjantów, funkcjonariuszy BOR oraz służb specjalnych.
W przypadku strażaków wniosek o wypłatę dodatku musi zawierać rodzaj nagrody, która ma być przyznana, oraz jej uzasadnienie. Taki dokument musi być wystawiony przez przełożonego funkcjonariusza w ciągu 5 dni roboczych liczonych od daty uzyskania informacji o oszczędnościach uzyskanych z tytuły wypłacania chorym mniejszych uposażeń. Z tego powodu wnioski o nagrody za dodatkową służbę nie będą rozpatrywane od ręki, przy czym wypłata musi nastąpić w ciągu 60 dni po upływie przyjętego okresu rozliczeniowego. Ten w przypadku formacji siłowych trwa nie krócej niż miesiąc kalendarzowy, ale nie dłużej niż 3 miesiące kalendarzowe. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe będzie przygotowanie zbiorczych wniosków o nagrody.
Projekt aktu wykonawczego określa także zasady wypłaty zapomóg dla strażaków znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wniosek o jej przyznanie będzie mógł złożyć zarówno zainteresowany, jak i jego przełożony. Do takiego dokumentu będą musiały być dołączone załączniki potwierdzające sytuację materialną i rodzinną. Zgodnie z projektem nagroda pieniężna, rzeczowa lub zapomoga będzie musiała być przekazana w ciągu 14 dni od daty jej przyznania. Aby nie było problemów z wypłatami, fundusz nagród i zapomóg będzie tworzony na różnych szczeblach tej formacji.
Sprawę wypłaty nagród za zastępstwo za nieobecnego mundurowego reguluje też projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie przyznania policjantom nagród i zapomóg oraz sposobu tworzenia funduszu nagród i zapomóg. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku strażaków, także policjanci będą otrzymywać wypłatę w terminie nieprzekraczającym 60 dni liczonym od okresu rozliczeniowego. Dodatkowo projekt precyzuje, kto ma prawo rozpatrywać wnioski o przyznanie nagrody lub zapomogi przez nowo utworzony instytut badawczy – Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie konsultacji społecznych